IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ангел Марчев: Бизнесът е институцията с най-голямо обществено доверие

Капитализмът няма нужда от преосмисляне - само той може да осигурява свободен пазар, коментира инвестиционният анализатор

22:59 | 01.02.21 г.
Ангел Марчев: Бизнесът е институцията с най-голямо обществено доверие

След годината, в която световното население преживя изключително тежки месеци, макар и до голяма степен предизвикани от обективни обстоятелства, винаги остава един горчив привкус в обществото по отношение на действията или бездействията на политическия елит. Затова неслучайно бизнесът е институцията, която се ползва с най-голямо обществено доверие. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria инвестиционният анализатор Ангел Марчев.

"Обществените вълнения срещу властимащите така и не са отшумели от март месец насам. Напълно естествено е в условията на криза политическият елит да отнесе негативите, като обикновено настоящите лидери се сменят и идва опозицията на тяхно място", посочи той.

Според него обаче бизнесът, икономиката и логистичните вериги са успели да удържат на напрежението.

"Никъде не се наблюдава недостиг на продоволствени и високооборотни стоки. В България например на два пъти имахме проблем с лекарствата, но все пак този бизнес е силно регулиран и обект на засилено държавно участие", заяви Ангел Марчев.

Във връзка с изказването на швейцарския икономист Клаус Шваб, основател и президент на Световния икономически форум в Давос, който призовава за фундаментално преосмисляне на капитализма и преместване на фокуса му върху други капитали освен финансови, инвестиционният анализатор е на мнение, че призивите на Шваб са по-скоро политически, отколкото икономически.

"Капитализмът като строй никога не е разглеждал само и единствено финансите, а напротив - всичко, което изброява Клаус Шваб: социалния капитал, човешкия капитал, природния капитал и т.н. Именно поради капитализма всички тези сфери и елементи в момента са развити до такава степен. Това е единственият механизъм за осигуряване на свободен пазар", категоричен е той.

По отношение на другата доминираща на форума тема в последните няколко издания, а именно неравенството, Ангел Марчев смята, че значението, което политиците влагат в думата "неравенство" и разширяването на "ножицата между богати и бедни" не представляват реалният проблем.

"Това неравенство, което политическият елит се стреми да адресира по някакъв начин, винаги ще го има. Бедността и мизерните условия на живот са реалният проблем. Но ако погледнем кривата на бедност в глобален мащаб през последните сто години, само 9% от населението е под нея, въпреки че то се увеличава експанзивно", коментира анализаторът.

Той напомни, че на някои кризата е причинила тежки последствия, но за други тя представляваше и продължава да бъде възможност за успех. "Когато се опитваме да си отговорим на въпроса защо по-богатите стават по-богати, а бедните по-бедни в условията на криза, отговорът е пред нас - самата характеристика на богатството е то да се натрупва; да привлича квалифицирани кадри; да създава и да подпомага други по-малки богатства“, изтъкна Ангел Марчев.

Той засегна и темата за потенциалното членство на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) като заяви, че нашата държава все още се намира в "чистилището" на Организацията и са необходими ясни лидерски политически решения вместо икономически, за да можем да станем пълноправен член.

Има ли място България в Клуба на развитите държави? Какъв сигнал ще даде на инвеститорите бъдещото членство в ОИСР? Има ли акционерен капитализъм?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още