IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Реформата на Европейския механизъм за стабилност е на финалната права

От 2022 г. фондът ще може при нужда да кредитира механизма за преструктуриране на банки, ако в него няма достатъчно средства

12:58 | 27.01.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю. <em>Снимка: pascaldonohoe.ie</em></p>

Председателят на Еврогрупата Паскал Донахю. Снимка: pascaldonohoe.ie

Постоянните представители на страните членки на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел са подписали споразуменията за изменение на Договора за Европейския механизъм за стабилност (ЕСМ) и междуправителственото споразумение за Единния фонд за преструктуриране, договорени на 30 ноември 2020 г.

Това съобщава председателят на Еврогрупата – групата на финансовите министри на еврозоната, Паскал Донахю, цитиран от пресслужбата на Съвета на ЕС.

Договорката на страните е ЕСМ да стане по-гъвкав и по-ефективен, като се засилят финансовите му възможности и правомощията му да наблюдава изпаднали в затруднение държави.

ЕСМ ще има и роля като „кредитор в краен случай“ за банки в риск от фалит, ако резервите на фонда за преструктуриране на затруднени финансови институции, който се финансира от банковия сектор, се окажат недостатъчни. Това ще може да се прави от 2022 г., а не от 2024 г., както беше първоначално предвидено.

Европейският стабилизационен механизъм беше въведен през 2012 г., в разгара на дълговата криза, за да се избегне колапс на еврото и да се окаже подкрепа на затруднените държави, по-конкретно Гърция, както и Кипър, Ирландия и Португалия.

„Днес отбелязваме важен крайъгълен камък в по-нататъшното развитие на Икономическия и валутен съюз, който ще укрепи способностите за решаване на кризи в еврозоната, както и банковия съюз. Ние също така демонстрираме нашето единство на целите да постигнем напредък по важни въпроси в полза на всички наши граждани“, коментира Донахю.

С одобрението на споразуменията от посланиците на страните членки в Брюксел започва процесът по ратификация в самите държави в съответствие с техните национални конституционни изисквания, посочва се в съобщението.

С промените се дава гаранция, че фалити на банки няма да навредят на по-широката икономика или да причинят финансова нестабилност. Данъкоплатците повече няма да плащат за проблеми в банковата система, като по този начин ще се намали връзката между банките и суверените в Банковия съюз, допълва се в съобщението.

Споразуменията трябва да влязат в сила на 1 януари 2022 г. след приключване на процеса по ратификацията им.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:08 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още