Европейската комисия (ЕК) увеличава с 60% годишния си бюджет за хуманитарна помощ за 2021 г. до 1,4 млрд. евро от 900 млн. евро, съобщават от пресслужбата на Комисията.
Общо 505 млн. лева от хуманитарната помощ ще бъдат отпуснати на Африка за подпомагане на хората, засегнати от дългосрочната криза в басейна на езерото Чад, засягаща Нигерия, Нигер, Камерун и Чад; за пострадалите от криза с храните и храненето, влошени от инциденти със сигурността и конфликти в общността, в Сахел (Буркина Фасо, Мали, Мавритания и Нигер); за разселените заради въоръжени конфликти в Южен Судан, Централноафриканската република и Африканския рог (Сомалия и Етиопия) лица.
Други 385 млн. евро от хуманитарно финансиране от ЕС ще бъдат разпределени за нуждите в Близкия изток и Турция за подпомагане на засегнатите от сирийската регионална криза, както и изключително тежката ситуация в Йемен, посочва се още в съобщението на ЕК.
Още 180 млн. евро хуманитарна помощ ще отидат за подпомагане на най-уязвимите групи от населението в Азия и Латинска Америка. В Латинска Америка това включва засегнатите от кризите във Венецуела и Колумбия.
Европейският съюз ще продължи да предоставя помощ и в азиатски страни като Афганистан, където конфликтът е квалифициран като един от най-смъртоносните в световен мащаб, и Бангладеш, който в момента е домакин на почти един милион бежанци от общността рохинга в Мианмар.
ЕС също така ще отпусне 28 млн. евро за финансиране на проекти за справяне с кризи в Украйна, Западните Балкани и Кавказ.
Останалата част от финансирането – 302 млн. евро, е бъде използвана за хуманитарни въздушни услуги на ЕС и за непредвидени хуманитарни кризи или внезапни пикове в съществуващите кризи.
Тъй като изменението на климата увеличава уязвимостта на общностите към хуманитарни кризи, финансирането ще помогне и на уязвимите групи от населението в предразположени към бедствия страни да се подготвят по-добре за различни природни опасности, като наводнения, горски пожари, земетресения и циклони, допълва се в съобщението.
Янез Ленарчич, комисар по управлението на кризи, коментира решението за увеличението на хуманитарния бюджет с това, че хуманитарните нужди по света се увеличават. Той подчертава обаче, че нараства и разликата между финансовите ресурси, предоставени от донори, и бързо нарастващите хуманитарни нужди, заради което има необходимост от повече международни партньори, които да запълнят недостига на средства.