IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърците свикват с онлайн пазаруването, макар и недоволни от услугата

Електронната търговия ще повишава своя дял, дори и при отворени магазини, показва проучване на асоциацията на търговците на дребно в страната

10:47 | 22.01.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Затворените магазини и програмите за насърчаване на пазаруването от дистанция накараха гърците да се обърнат към електронната търговия, пише англоезичното издание "Катимерини".

Проучване за последните шест месеца на 2020 година, проведено от асоциацията на търговците на дребно в страната SELPE, показва, че процентът на пазаруващите онлайн расте, макар че потребителите не са удовлетворени от качеството на услугата.

Половината от анкетираните в проучването казват, че ще продължат да пазаруват онлайн, дори и след пълното отваряне на магазините.

От началото на тази седмица търговците в страната отново отвориха, макар и с някои ограничения, като например за броя клиенти в помещенията. Статистиката показа, че бизнесът в страната е загубил 35 млрд. евро заради коронакризата.

Данните показват, че през декември 61% от анкетираните са направили поне една покупка от дистанция в последните две седмици. За сравнение, през юни този процент беше 51 на сто. През 2019 година обаче едва 21% от анкетираните пазаруваха онлайн.

Като цяло недоволството през последните месеци е свързано със забавени доставки. Това обаче не е причина за спиране на пазаруването онлайн във всички категории продукти.

По данни на SELPE само 38% от участвалите в анкетата посочват, че са изцяло удовлетворени от качеството на услугата, която получават. Близо четвърт от респондентите посочват, че са изцяло неудовлетворени по този показател.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:19 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още