IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Притесненията за климата понижават интереса към въздушния транспорт

В същото време по-голяма част от респондентите в анкета на ЕИБ са далеч по-неохотни да се откажат от стрийминг услугите, пазаруването на дрехи или от месото

11:10 | 11.01.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Повече от две пети от респондентите в статистическо проучване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), обхващащо 30 000 души от различни държави по света, посочват, че са готови да летят по-рядко след облекчаването на ограничителните мерки, свързани с пандемията от коронавирус, съобщава Bloomberg.

Според анкетата на ЕИБ, чийто акцент пада върху климата, 72% от допитаните американци и европейци, както и 84% от респондентите от Китай смятат, че собственото им поведение може да подкрепи борбата срещу климатичните изменение. Това е със 7 до 12 процентни пункта повече в сравнение с предходната анкета. 

Анкетираните посочват, че отказът от летене е едно от най-лесните неща, които могат да направят, за да намалят въглеродния отпечатък, въпреки че са далеч по-неохотни да прекратят използването на видео стрийминг услуги, да спрат с пазаруването на нови дрехи или да се откажат от месото.

Когато бъдат премахнати ограниченията, свързани с Covid-19, 43% от европейците, 40% от американците и 65% от китайците споделят, че ще се опитат да избягват пътуването със самолет. Много от тези хора посочват изменението на климата като основна причина за промяната в техните навици.

Въпреки че броят на пътниците при въздушния транспорт спадна драстично през миналата година заради коронавируса, авиацията се очаква да отчете увеличение на своя въглероден отпечатък през следващите десетилетия. Индустрията е генерирала повече от 1 млрд. тона въглероден диоксид през 2019 г., според проучване на BloombergNEF. В същото време авиокомпаниите имат само ограничен успех по отношение на ограничаването на емисиите до момента.

„Периодът след Covid-19 ще предостави възможност да се осъществи огромен скок в прехода към нисковъглеродна и устойчива спрямо климата икономика“, изтъква вицепрезидентът на ЕИБ Амброаз Файол.

Проучването установява, че хората са далеч по-малко склонни да се откажат от своите автомобили, което всъщност може да има по-голямо въздействие върху климата от склонността им да летят. Авиацията е отговорна за едва 2,5% от емисиите в глобален мащаб, докато автомобилният транспорт генерира около 15% от парниковите газове.

Според 39% от анкетираните европейци и 38% от американците отказването от притежанието на автомобил ще бъде най-трудното решение по отношение на климата. Това подчертава необходимостта автомобилните концерни да засилят своя устрем към електрификация на продуктите си.

По отношение на предпочитания транспорт 89% от китайските респонденти, 73% от европейците и 69% от американците споделят, че предпочитат да използват велосипед или да ходят пеша.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:47 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още