IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия ще подпомогне строежа на "Северен поток 2" с публична фондация

Провинция Мекленбург-Предна Померания се надява с фондацията да бъдат заобиколени заплахите за нови санкции от САЩ

17:14 | 06.01.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Alex Kraus/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alex Kraus/Bloomberg

Германската провинция Мекленбург-Предна Померания планира да създаде фондация, чрез която да улесни завършването на тръбопровода „Северен поток 2“ за газ от Русия, заобикаляйки заплахите за още американски санкции, които вече бавят проекта.

Според Вашингтон чрез „Северен поток 2“ Европа застрашава енергийната си сигурност, увеличавайки зависимостта си от Москва. От своя страна, Русия обвинява САЩ, че използват санкциите, за да блокират газопровода и да подпомогнат собствената си газова индустрия.

Говорител на офиса на премиера на провинцията потвърди съобщенията в медиите, че коалиция от консерваторите на канцлера Ангела Меркел и социалдемократите иска да създаде публична фондация, съобщава Ройтерс.

Държавната телевизия NDR съобщи по-рано, че фондацията ще подпомогне ролята на възобновяемите енергийни източници и газа като мост към по-чисти горива и ще предпазва компаниите, заети в изграждането на „Северен поток 2“ от американски санкции.

„Мога да потвърдя, че правителството на провинцията възнамерява да създаде фондация за защита на климата, която ще бъде разгледана на среща на кабинета днес (в сряда) и че парламентът в провинцията трябва да я разгледа на среща утре (в четвъртък), заяви говорителят.

Повече подробности за целите на проекта ще станат ясни на по-късен етап, но подпомагане на завършването на „Северен поток 2“ е част от дневния му ред, допълни още той. По думите му трябва да бъде получено одобрение от парламента в провинцията, тъй като фондацията ще оперира с публични средства.

За САЩ ще бъде много по-трудно да санкционират държавна фондация с мерки като замразяване на средства, отколкото частни компании.

До момента „Северен поток 2“ е готов на над 90%.

Консорциумът, който строи газопровода, се очаква да започне полагането на последните 100 км тръби в датски води на 15 януари.

Партньори по проекта са компаниите Uniper, BASF, Wintershall Dea, Royal Dutch Shell, OMV и Engie.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 4
Gerasim_Burgaski
преди 3 години
даскале ПРЕ ПРЕ ПРЕ ПРЕ достатъчно ...............си се изложил.трай и преподавай философияТА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 3 години
Наистина е смешно. Като последна мярка САЩ възнамеряват да наложат санкции на потребителите на природния газ от СП-2. Кой точно ще устои? Досега видяхме как строителя и надзорника по сертификацията се отказаха на следващия ден след одобряване на санкциите. Това се случи при условие, че САЩ им предоставят 30 дни гратисен прериод за приключване на дейностите. Жалко е че германските политици са толкова евтини и путин ги купува на килограм. Отговорникът по дисциплината(САЩ) обаче е на висота и се старае да раздава справедливост въпреки нещастника-президент, който управлява през последните 4-ри години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
Императорът
преди 3 години
А колко по-лесно е да се сезира международния съд !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Меркел за сега добре ги върти американците и руснаците. Ако успее да пусне СП и уреди доставките на втечнен газ от САЩ ще има диверсификация на доставките за съюза, конкуренция и по ниски цени. През това време се строят конектурите за газ в ЕС и Ердоган дупчи за газ в Средиземно море с германски кораби. Но американците се запънаха за потоците и не се знае дали ще успее.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още