Британски съдия постанови, че основателят на WikiLeaks Джулиан Асанж не трябва да бъде екстрадиран в САЩ, където ще му бъдат повдигнати обвинения за проникване в компютри на федералното правителство и нарушаване на законите за шпионажа, съобщава Ройтерс.
Американските власти обвиняват родения в Австралия 49-годишен Асанж в 18 нарушения, свързани с освобождаването на огромни маси от поверителни американски военни архиви и дипломатически връзки, които според тях са изложили на опасност живота на много хора.
Джулиан Асанж прекара седем години в убежище в еквадорското посолство в Лондон, за да не бъде екстрадиран в Швеция, където го очакваше дело за изнасилване. То бе прекратено в края на 2019 г., а самият Асанж бе изведен по-рано от посолството и незабавно арестуван от британската полиция, за да бъде съден и да излежи 50-седмична присъда във Великобритания за нарушаване на условията за пускане под гаранция през 2012 г.
Асанж отрича обвиненията, които датират още от 2010 г.
Адвокатите на основателя на WikiLeaks твърдят, че обвинението е политически мотивирано, задвижвано от президента на САЩ Доналд Тръмп и че екстрадицията на Асанж би представлявала сериозна заплаха за сигурността и работата на журналистите.
По време на изслушване в лондонския съд „Олд Бейли“ съдия Ванеса Барайцер отхвърли почти всички аргументи на адвокатския екип, но заяви, че не може да позволи екстрадицията на Асанж, тъй като съществува реален риск той да се самоубие и нареди да бъде освободен.
Според адвокатите на Асанж той е застрашен от до 175 години затвор. Американското правителство твърди, че наказанието вероятно ще бъде между 4 и 6 години.
След евентуално обжалване на решението на съдията последната дума ще има британският министър на вътрешните работи. Позицията на новия президент на САЩ Джо Байдън ще бъде от решаващо значение във всеки един момент.