IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия: Сделката за Brexit включва болезнени съкращения за риболовния сектор

Берлин и Париж обещаха подкрепа за своите риболовни индустрии през идните години

18:25 | 25.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Германският министър на земеделието Юлия Кльокнер предупреди за „болезнени съкращения“ за риболовната индустрия на ЕС заради търговското споразумение, което блокът постигна с Великобритания, предава Bloomberg.

Риболовът беше един от най-спорните въпроси в преговорите за Brexit, които приключиха в четвъртък, а споразумението предвижда делът на ЕС от улова в британски води да намалее с 25% през идните пет години и половина. В същото време реципрочните права за достъп ще останат непроменени.

Кльокнер, която е член на Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел, заяви, че би искала съкращенията да бяха „значително по-ниски“ и в същото време обеща подкрепа за сектора.

„Става още по-важно споразумението да предостави преходен период с определени регулации на квотите и гарантиран достъп до риболовни води“, заяви Кльокнер в комюнике.

„Това дава поне някаква степен на сигурност на планирането. Но също така е ясно, че трябва да подкрепим рибарите и да им помогнем в трудната ситуация. Гледайки към 2026 г., ще бъде важно да намерим дългосрочно решение“, каза Кльокнер.

Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон заяви в  петък, че споразумението за риболова е „трудно усилие, но приемливо и постижимо“, като в същото време допълни, че ЕС не трябва да прави отстъпки отвъд договорените 25%.

„Имаме начини да приложим натиск, за да гарантираме, че достъпът ще бъде запазен“, заяви Бон пред радио Europe 1. Франция ще подкрепи риболовния сектор с десетки милиони евро, докато е необходимо, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:04 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още