По думите му първите конкурси по новата програма, която влиза в сила от януари 2021 г.q се очаква да бъдат обявени след април.
„Амбицията на Европа е да се превърне в световен лидер в иновациите и науката, като коронавирусът спомогна много за увеличаването на вниманието на обществото към учените“, посочи Евгениев и заяви, че се планира около 3% от БВП на Европейския съюз да бъдат отделени за научна дейност.
Той информира, че към момента са заделени 2,18% и това ни прави изоставащи от Корея, Япония и САЩ, като веднага след нас се нарежда Китай.
„В Европа се забелязва значително иновационното разделение между Изтока и Запада. „Хоризонт Европа“ се опитва да запълни тази пропаст“, коментира експертът от постоянното представителство на България в ЕС и подчерта, че много важно перо е бюджетът за т.нар разширяващи държави, сред които е и България.
Доц. Евгениев заяви, че сега за страната ни е много важно повишаването на експертизата на национално ниво и увеличаване на капацитета за работа по проекти и даде примери за възможни проекти в България, като акцентира на ролята на местните иновационни лидери.
Сред възможните проекти, които експертът в сектор "Наука" в постоянното представителство на България в ЕС изброи, са вече обявеното изграждане на парк за мехатроника и чисти технологии в Габрово; в Бургас и Русе могат да бъдат изградени дигитални хъбове; Варна може да заложи на медицината, информационните технологии и креативната индустрия; Стара Загора може да търси успех в изграждането на биотехнологичен център, а Пловдив има силен център за аграрни научни изследвания.
Какво е бъдещето на на Европа чрез наука и иновации?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“може да видите тук.