Великобритания е първата държава в Г20, която ще спре инвестициите в проекти, свързани с петрол и природен газ. По този начин Лондон се надява да стане лидер на промяната, която да доведе до преодоляване на проблемите с околната среда, пише Bloomberg.
Заявката на Великобритания идва в момент, в който правителството се опитва да избегне хаотично напускане на европейския пазар след 31 декември 2020 година. С този ход премиерът Борис Джонсън иска да покаже, че и извън ЕС ще бъде гръб на зелената политика на блока.
Според Bloomberg Лондон се опитва и да подсили отношенията си с Джо Байдън. Новоизбраният американски президент планира да върне САЩ в Парижкото споразумение за климата въпреки скептицизма на отиващата си администрация в Белия дом за мерките.
Очакванията са забраната за финансиране на изкопаемите горива да влезе в сила от ноември 2021 година, когато Великобритания ще бъде домакин на преговорите по климатичните промени COP 26 в Глазгоу.
Сред плановете на Лондон в областта на зелената трансформация е работа с компании, добиващи петрол и газ в Северно море, но вече за създаване на глобални хъбове за вятърна енергия, улавяне и съхраняване на водород.
Според съобщение от Даунинг стрийт 10 през последните четири години британското правителство е подкрепило с 21 млрд. паунда износът на петрол и газ от Великобритания. Това накара експертите да критикуват страната, че сама спъва опитите за намаляване на емисиите парникови газове.
Плановете на Великобритания да спре финансирането на изкопаеми горива изглеждат доста амбициозни сред индустриалните държави, допълва още агенцията.