25-те държави членки на Европейския съюз ще намерят механизъм, за да преодолеят съпротивата на Полша и Унгария срещу приемането на бюджет и фонд за възстановяване под условие върховенство на закона. Това каза политологът Христо Атанасов в предаването "Клуб Investor" по Bloomberg TV Bulgaria.
Той коментира приемането на принципа за общ европейски дълг като скок към федерализация и най-голямото постижение през първата година от мандата на новата Европейска комисия. По мнението му Covid кризата е променила не само дневният ред на Европа, но и се е превърнала в битка за оцеляването на Европейския съюз изобщо.
„Огромен скок напред, който отчасти дължим на кризата с Covid-19, е приемането на принципа за общ европейски дълг и от заклетите му врагове, какъвто е случаят с Германия“, заяви Анастасов.
Той коментира и ветото, наложено от Унгария и Полша, по отношение на фонда за възстановяване на ЕС от пандемията.
„Това вето ще ни покаже дали Европа има своето бъдеще като голям играч. Ако тя не може да си прокара бюджета, спряна от една от страните членки, тя ще прилича на нещо като Съвета на Европа или ООН, но няма да бъде това, което е била в стремежа на работата на Валери Жискар д'Естен."
Засягайки темата за Валери Жискар д'Естен, политологът припомни някои от неговите най-значими постижения, след като в сряда бе съобщена новината за смъртта на бившия френски президент.
„Валери Жискар д'Естен беше човекът начело на конвенцията, която направи неуспешната проекто-конституцията на ЕС от 2004 г. Той беше голям федералист и беше защитник на това, че Европа трябва да се задълбочава в посока единен субект на световната политическа система. Това, за което французите тъжат обаче е, президент на Франция, депутат, една от големите фигури на Петата република и на френска територия на XX в., голям европеец с огромни заслуги за помирението между Франция и Германия. Той е неотделима фигура от изграждането на Петата Република“, заяви Анастасов.
Вижте целия разговор във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Клуб Investor” гледайте тук.
преди 3 години Само дето големият проблем са държавите, където демокрацията е *** дума и са се настанили малки путлерчета квазифашаги. Като Полша, Унгария, България и взе да се откъсва - Словакия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години а дано, ама надали.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Големия проблем си остава Полша където американското лоби е най голямо. Байдан със сигурност ще се опита да спре федерелизацията на ЕС. Тръмп няма да успее още дълго да спира демократите. Времето на пандемията изтича. Шефчетата в Брюксел трябва да се размърдат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години подлог-аналлизатор отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Политолог: Поемането на общ европейски дълг е скок към федерализация Политолог или подлог?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар