IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК: За енергийна диверсификация е нужна политическа воля

Намаляването на енергийната зависимост е функция от изграждането на инфраструктура и много инвестиции, посочват от Брюксел

16:20 | 04.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Политическата воля е основен фактор в усилията за диверсификация на енергийните източници и намаляването на енергийната зависимост на ЕС, коментира говорителят на Европейската комисия Ерик Мамер по време на традиционния  дневен брифинг в Брюксел.

В отговор на въпроса защо ЕС все още зависи от вноса на газ от един източник - Русия, той посочи, че диверсификацията на енергийните източници е дълъг процес и е комплекс от различни фактори.

Намаляването на енергийната зависимост зависи от изграждането на инфраструктура и не малко инвестиции, от технологиите - например за възобновяеми източници, както и развитието на икономическата структура в страните и политическата воля.

"Това не може да стане с щракване на пръсти, от ключово значение е политическата воля, която е налице през различните мандати на ЕК и резултатите са видими", заяви Мамер.

Зелената сделка е част от стратегията за намаляване на зависимостта на ЕС от вноса на енергийни източници, допълни и Тим МакФий, отговарящ за енергийните въпроси в пресцентъра на Брюксел. Сред целите на документа е увеличаване на произведената в общността енергия - от възобновяеми източници, което да намали вноса на енергийни източници.

Един от проектите за диверсификация на газовите доставки в Югоизточна Европа е Трансадриатическия газопровод (TAP), коментира още МакФий. Газопроводът вече доставя природен газ от Каспийско море до Италия, минавайки през територията на Гърция и Албания.

Проектът е от общностен интерес и освен Гърция и Италия по него доставки на природен газ ще получава и България, припомниха още от Брюксел. За целта обаче трябва да бъде финализирана работата по IGB - връзката на газопреносните мрежи на Гърция и България при Комотини и Стара Загора.

Работата по IGB обаче се бави във връзка с пандемията от коронавирус. От 1 януари 2021 година България има възможност да получава газ от Азербайджан с определена входна точка - именно през IGB, но заради забавянето е договорена нова входна точка и така страната ни ще може да получи газ от Каспийско море през газопровода TAP.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още