IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК препоръчва координиран подход срещу COVID през зимата

В Европа се наблюдава умора от мерките и трябва ясна комуникация и хоризонти за налаганите ограничения, пише в стратегия на Брюксел

20:51 | 02.12.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Зимните месеци могат да се окажат много сериозно изпитания, тъй като ниските температури, събиранията на закрито и множеството празници благоприятстват разпространението на коронавируса, пише в стратегия на Европейската комисия за борба срещу COVID.

В момента на всеки 17 секунди един човек умира от коронавирус в ЕС, коментира комисарят по въпросите на здравето Стела Кириакиду при представянето на стратегията. Коледните празници тази година ще бъдат различни, но с ваксина на хоризонта, има надежда, допълни още тя.

В стратегията си от Брюксел препоръчват единен подход срещу болестта, отчитайки че решенията в областта на здравеопазването се взимат на национално ниво. "Откъслечни мерки ще отслабят общия отговор на пандемията, ще омаловажат постигнатото досега и ще удължат периода с висока честота на заразени с всички негативни последици от това", пише в стратегията на Брюксел.

От ЕК отчитат още, че наложените през октомври блокади в Европа вече дават резултат и броят на заразените намалява, но разхлабването на мерките трябва да става съобразно капацитета за тестване, проследяване на връзките и лечение на болните.

Преди дни Германия официално коментира възможността ски сезонът в ЕС да бъде забранен през тази година като част от борбата срещу коронавируса. Тогава от ЕК бяха категорични, че решението да се отворят или затворят курортите е от национална компетентност, но коментираха, че са подготвили и няколко препоръки за безопасна зима на фона на пандемията.

Тези препоръки са част от днешната стратегия и включват добре познатите физическа дистанция и ограничени социални контакти, както и носене на маски, дистанционна работа и затваряне на обществени сгради. Тези мерки са доказали своята ефективност, макар че пряко нарушават благосъстоянието и социалния живот на европейците, пишат от ЕК.

Затова е тези мерки трябва да се налагат внимателно на базата на епидемиологичната обстановка, за да няма прекалено тежко отражение върху икономиката и хората.

От ключово значение е тестването и проследяването на връзките, за да бъдат откривани клъстерите на разпространение на заразата и да бъде прекъснато предаването. На ниво ЕС има разработени различни приложения, които да помогнат за проследяването на случаите, а и навлизането на бързите антигенни тестове дават възможност за 30 минути да се установи наличието на коронавирус.

Препоръките в тази насока са свързани с осигуряване на лесен и безплатен достъп до бързи тестове, които да бъдат допълнение към основния PCR тест.

Пътуванията са типични за празничните дни в края на годината както в страната, така и извън. Но и те крият риск от разпространение на коронавируса, затова е необходима подготовка. На места като летища, гари, бензиностанции и места за почивка трябва да бъде задължително носенето на маски, спазването на стриктна хигиена и физическа дистанция. Държавите трябва да осигурят достатъчен брой превозни средства на обществения транспорт, за да се избягват струпванията.

Европейските здравни власти вече анализират ефикасността и безопасността на ваксината срещу COVID. Затова и страните трябва да са готови със своя план за ваксиниране, препоръчват още от ЕК.

Но всички тези мерки могат да се окажат недостатъчни, защото в повечето европейски страни вече се наблюдава умората от ограниченията. Това прави спазването дори на елементарните мерки трудно. "Това е естествен и очакван отговор на продължаващата здравна криза", коментират от Брюксел. Не трябва да се пренебрегва и менталното здраве на хората на фона на пандемията. Самотата води до депресии, употреба на алкохол и лекарства, самонараняване и домашно насилие, както и до опити за самоубийство, предупреждава стратегията.

Затова и от ЕК препоръчват ясна комуникация с хората за налагането на мерките, нуждата от тях и кога те могат да бъдат премахнати. Ако е възможно, мерките трябва да бъдат обвързани с цели, които лесно да се следят, например репродуктивно число на заразата и т.н.

Държавите в ЕС трябва да осигурят лесен достъп по психиатрична подкрепа, особено за хора с увреждания и уязвими групи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 1
julian12
преди 3 години
https://eurocom.bg/new/informirano-sglasieopitni-mishki-li-shche-sa-prvite-vaksinirani-sreshchu-covid-19-video?fbclid=IwAR0eyleDNeoVQq-iwpbdM_dnwy6h5bPIl0CYqr3-zbnYjTrJXJL7wk2E9Us
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
julian12
преди 3 години
Нека още по-здраво да натегнат и тогава да видим къде ще се пренасочи тая енергия от умората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
на хората им писнА от идиотията ви ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още