Производствените цени в България са се повишили за втори пореден месец в синхрон с ръстовете в сектора в еврозоната и ЕС през октомври, показват данните на Европейската статистическа служба Евростат.
Цените на производителите у нас са се повишили с 0,5% на месечна база през октомври. Това е вторият месечен ръст за показателя, като през септември той нарасна с 0,4%. Спрямо същия период през предходната година се наблюдава понижение на цените в производствения сектор у нас - с 1,4%, което е под средното понижение от 2% за еврозоната и ЕС, показват данните на Евростат.
Същевременно производителите в еврозоната отчитат повишение в цените повече от очакваното през октомври, като икономиката продължи да се възстановява преди втората вълна на пандемията COVID-19, показват данните.
Статистическата служба на Европейския съюз Евростат обяви, че производствените цени в 19-те държави, споделящи еврото, са се повишили с 0,4% на месечна база, а са се понижили с 2% на годишна база. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха 0,2% месечно увеличение и 2,4% годишен спад. В ЕС повишението на месечна база е с 0,3%, а на годишна база спадът е като този в еврозоната (- 2%).
Цените на производители са ранна индикация за крайните цени, плащани от потребителите, които Европейската централна банка иска да запази под, но близо до средносрочната цел от 2%. Банката обаче не успява да постигне тази цел през последните осем години.
Разходите за енергия бяха основният фактор, движещ индекса на цените на производител през октомври, тъй като цените на енергията се повишиха с 1,4% за месец. На годишна база те отчитат спад от 7,6%. Без този колеблив компонент фабричните цени се повишиха с 0,1% спрямо предходния месец септември и се понижиха с 0,2% спрямо година по-рано.
производствени