IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Полша е недоволна от ЕС, но не смята да последва пътя на Великобритания

Поляците са мъдри и не обвиняват всички държави в блока, коментира полският заместник-министър по въпросите на европейското финансиране

22:00 | 30.11.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Bartek Sadowski/Bloomberg</em></p>

Снимка: Bartek Sadowski/Bloomberg

Полското правителство е все по-недоволно от усилията на Европейския съюз да прибави условия за разпределението на отпусканото финансиране, но въпросът не е достатъчен, че да се обмисля излизане от блока. Това заяви полският заместник-министър по въпросите на европейското финансиране Валдемар Буда, цитиран от Bloomberg.

Коментарът бе направен в разгара на поредното напрежение между Брюксел и Полша и Унгария, които наложиха вето на многогодишната финансова рамка на блока, заради промените, които обвързват върховенството на закона с европейското финансиране.

„Поляците са мъдри и не обвиняват целия ЕС“, посочва Буда в изказване за частната телевизия TVN24 от неделя. „Те разбират, че става въпрос само за група лидери, които са абсолютно либерални и леви и налагат възгледите си върху всички държави“, допълни той.

Властите във Варшава неведнъж са посочвали, че дебатите за т. нар. Polexit са само „политическа измислица“. Въпреки това по-рано този месец полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че членството в ЕС „понякога носи полза на Полша, а понякога не“.

С наближаването на крайния срок за приемане на новия бюджетен план на ЕС, който включва и спасителния фонд на блока за последиците върху икономиката от коронавирусната пандемия, Полша и Унгария се надяват, че ЕС ще се пречупи за новите условия, като двете страни могат да получат, според разпределението, над 180 млрд. евро през идните години.

И Варшава, както и Будапеща определят условията за върховенството на закона като атака срещу техния суверенитет.

За момента обаче надеждите на двете държави не се осъществяват. Според европейски дипломат, говорил пред Bloomberg, двете страни изпадат във все по-голяма изолация. Посланикът на Франция за ЕС предупреди, че кавгата може да е сигнал за „фундаментален пробив“, който поставя под въпрос самото бъдеще на съюза, посочват запознати, присъствали на срещата на европейските посланици миналата седмица в Брюксел.

Франция вече намекна и за възможността средствата в помощ на икономиките от блока да бъдат реорганизирани така, че да изключват Полша и Унгария. Ако забавянето в приемането на годишната финансова рамка продължи, то ЕС ще започне да оперира при извънреден месечен бюджет, като условието за върховенството на закона ще продължи да е в сила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:46 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Великобритания е ядрена сила,петата икономика в света, световен финансов център и все още имаща колонии по целия свят и 4 години напуска ЕС. Полша е една равиваща се държава която си е добре в ЕС. Германия им дава пари, американците ги пазят, поляка си пие водката и всичко е наред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
FNM
преди 3 години
Кога ядоха стотиците милиарди не мрънкаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Да не са луди да катурнат такава изобилна и голяма безплатна софра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
фиг.1
преди 3 години
Много ясно, че не смятат да последват Великобритания, но това не е кой знае каква мъдрост. Просто извън ЕС Полша би била едно голямо нищо. След Брекзит в Европа остана само една държава, която би могла да напусне Съюза без да обеднее драматично.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още