Русия е изправена пред въпроса за масовото производство на ваксина срещу коронавируса, става ясно от стенограма от онлайн заседанието на БРИКС, обединението между Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южноафриканската република, публикувана на сайта на Кремъл. Основната тема на разговорите е COVID и възстановяването на икономиката след разпространението на коронавируса.
"Това не е точно проблем, но е въпрос, чието решение предстои", коментира руският президент Владимир Путин пред своите колеги от организацията по повод масовото производство и разпространението на руската ваксина.
От неговите думи става ясно, че Москва вече е сключила договори за продължаване на клиничните изпитания на ваксината "Спутник V" в Индия и Бразилия, както и с фармацевтични компании от Индия и Китай за производството на ваксината, не само за техни нужди, но и за трети страни.
Преди седмица от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология в Москва съобщиха обнадеждаващи резултати за ваксината. Очакванията са, че продуктът ще има 92% ефективност на базата на проучванията в третата фаза на клиничните изпитания.
В проучването са участвали 40 хил. души, от които над 20 хил. са получили плацебо или една доза от ваксината, а 16 хил. - плацебо или две дози. Установени са само 20 случая на инфекция и в двете групи - контролната и получилата ваксина. В хода на изпитанията до този момент не са се появили нежелани реакции, категорични са руските учени.
Руският държавен инвестиционен фонд сключи договор за производството на ваксината с южнокорейската компания за биотехнологии GL Rapha, част от Hankook Korus Pharm, за производството на 150 млн. дози годишно.
"Спутник V" е първата регистрирана ваксина в света срещу COVID. В момента в различни фази на разработка са над 200 ваксини срещу вируса. За висока ефективност срещу вируса вече съобщиха от Moderna и обединението Pfizer - BioNTech.
Русия е регистрирала още една ваксина срещу COVID - "ЕпиВакКорона" и е в ход работата по трета, коментира още Владимир Путин по време на срещата на БРИКС.
По повод икономическото възстановяване след пандемията китайският лидер Си Дзинпин изтъкна по време на срещата, че страната му има нов план за развитие, акцентиращ върху вътрешното потребление и иновациите, които да дадат нов тласък на икономиката.
"Няма да се затворим, ще приветстваме света с открити сърца. Готови сме да се интегрираме на глобалните пазари и да задълбочим международното сътрудничество", коментира още той.
Лидерите на БРИКС коментират още и слабостите, които показа пандемията. Една от които е зависимостта от вноса на основни продукти, включително храни и медикаменти, което е засегнало тежко държавите в Африка. Президентът на Южноафриканската република Сирил Рамафозе призова за реформа в СТО, която да върне баланса на търговската система.