Германският финансов министър Олаф Шолц заяви във вторник, че финансовият пакет в помощ на фирмите, засегнати от блокадите заради коронавируса през ноември, ще е в размер на приблизително 14 млрд. евро.
В рамките на новия кръг мерки в помощ на бизнеса компаниите в най-голямата европейска икономика може да получат до 20 000 евро месечно за покриване на фиксирани разходи като наеми, а самостоятелните предприемачи – до 5000 евро, съобщава Ройтерс.
В изказване по време на среща, организирана от германското издание Sueddeutsche Zeitung, Шолц посочи, че правителството е готово и има желание да помогне на засегнатите фирми, като според него заделената сума от 14 млрд. евро е „много пари“.
Първоначално очакванията на властите бяха, че ще бъдат отделени 10 млрд. евро, но впоследствие правителството реши да увеличи обхвата на мярката, така че повече компании и самонаети лица могат да се включат.
Миналата седмица Шолц заяви, че Берлин разполага с достатъчно фискална мощ, за да предостави повече спасителна помощ и стимули, ако това бъде необходимо.
Германия планира да вземе назаем над 300 млрд. евро общо през тази и следващата година, но Шолц предупреди, че правителството трябва внимателно да обмисли прилагането на кои мерки има смисъл и на кои – не.
Според базирания в Брюксел аналитичен център Bruegel обемът средства без нужда от връщането им, които Германия може да си позволи да предложи на компаниите и гражданите, възлиза на около 8,3% от икономическото производство. Това е близо до 9,1% за САЩ.
Междувременно по-рано днес италианското правителство одобри проектобюджета на страната за следващата година, който също включва нов пакет от помощи, който да помогне за справянето с нова блокада.
Планът за държавните разходи на премиера Джузепе Конте включва около 38 млрд. евро в подкрепа на икономиката, става ясно от проекта. Около 400 млн. евро ще бъдат заделени за купуването на коронавирусни ваксини и други лекарства.
Правителството ще трябва да вземе на заем между 15 и 20 млрд. евро за своите мерки за стимули в опит да подкрепи бизнеса и домакинствата, засегнати от поредните блокади, съобщава Bloomberg.
Финансовият министър Роберто Гуалтиери потвърди, че правителството ще поиска от парламента дългът на страната да бъде увеличен, но отказа да каже с колко.