IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коронакризата свива печалбата на Raiffeisen Bank International

Освен спада в търсенето на кредити и обезценяването на валутата в основни държави банката е заделила повече за лоши кредити

15:16 | 12.11.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ioana Epure/Bloomber</em></p>

Снимка: Ioana Epure/Bloomber

Последствията от причинената от коронавируса криза оставиха дълбока следа върху базираната във Виена международна банка Raiffeisen Bank International (RBI) през третото тримесечие.

В допълнение към цикличния спад в търсенето на кредити и обезценяването на валутите в някои основни държави банката е трябвало да задели повече средства за евентуални неизпълнения на кредити, обяви в четвъртък работещата в Източна Европа и Русия банка.

Като цяло печалбата пада до 230 млн. евро от 303 млн. евро година по-рано. Банката обаче се справя по-добре от очакваното, защото анализаторите очакваха средно нетна печалба от 215 млн. евро. Освен това RBI се придържа към вече зададените очаквания за годината.

„Можем да бъдем доволни от резултата за първите девет месеца, като имаме предвид много трудните условия“, казва главният изпълнителен директор на кредитора Йохан Щробл, цитиран в прессъобщение.


„Намаляването на лихвените нива, сериозният спад на икономическата активност по време на различните фази на блокадите, както и обезценката на няколко валути в Централна и Източна Европа се отразиха негативно на нашите приходи. Ето защо строгата дисциплина за разходите и непрекъснатото изпълнение на нашата стратегия за дигитализация остават водещи приоритети”, пояснява мениджърът.

Втората по големина на активите австрийска банка (след Erste Group Bank, бел. ред.) трябваше да задели 185 млн. евро за лоши заеми след 68 млн. евро през същото тримесечие на предходната година. RBI е един от най-големите кредитори в Източна Европа.

Негативното влияние на рецесията, причинена от пандемията, се отразява главно на провизирането в размер на 497 млн. евро (увеличение от 417 млн. евро). В резултат на това консолидираната печалба намалява с 276 млн. евро на годишна база. 

Оперативно австрийската банка се представя по-добре през третото тримесечие. Оперативната печалба нарасна леко с 4 млн. евро до 584 млн. евро и по този начин беше над очакванията. Нетните приходи от лихви паднаха до 770 млн. евро от 866 млн. евро.

Банката регистрира най-голям спад на най-важния си единичен пазар, Русия, където рублата се обезценява спрямо еврото. Анализаторите очакваха по-малки загуби. Средно те очакваха нетен лихвен доход от 815 млн. евро. Нетният доход от комисиони се свива до 433 млн. евро от 468 млн. евро.

Общите административни разходи намаляват с 81 млн. евро на годишна база до 2,164 млн. евро. Съотношението между разходи и приходи се понижава с 4 процентни пункта до 54,6%.

При ниво от 1,9% показателят необслужвани експозиции (NPE ratio) е спаднал с 0,2 процентни пункта спрямо нивото в края на годината, главно поради увеличения обем на кредитиране, докато необслужваните кредити остават сравнително непроменени. Покритието на необслужвани експозиции (NPE coverage ratio) се подобри с 2,8 процентни пункта до 63,8%.

Общият капиталов показател  възлезе на 17,8%. С включения резултат за периода и според пълните изисквания на регламента базовият собствен капитал от първи ред (CET1) спада с 0,9 пункта до 13,1%, капиталът от първи ред е 15,1% (спад с 0,3 процентни пункта), а общият капиталов показател е 17,8% (спад от 0,1 пункта).

За цялата година Щробл прогнозира по-слаб ръст на кредитите. Той очаква възвръщаемостта на собствения капитал да е в средния едноцифрен диапазон за годината като цяло. В средносрочен план кредиторът цели стойност от около 11%. Управителният съвет се придържа към средносрочната цел за съотношение разходи-доходи от около 55 на сто. Съотношението на собствен капитал от първи ред трябва да остане на ниво от около 13 процента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:02 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още