Главният преговарящ на Европейския съюз (ЕС) за Brexit Мишел Барние заяви пред посланиците на блока, че Великобритания не показва никакви признаци на развитие по ключови въпроси и премиерът на Кралството Борис Джонсън ще трябва да промени позицията си, ако иска в крайна сметка да постигне споразумение.
Барние изтъква това пред своя колега Дейвид Фрост, главният британски преговарящ за Brexit, съобщава Bloomberg. Европейският дипломат заяви пред посланиците, че според него Лондон търси сделка, но тепърва това ще „интернализира“ необходимите компромиси и отстъпки, които трябва да бъдат направени за постигането му.
Брюксел и Лондон все още разменят обвинения, твърдейки че отсрещната страна е виновна за липсата на напредък, отказвайки да отстъпят. Ако искат да сключат сделка, ЕС и Великобритания ще трябва да направят отстъпки, които не им харесват.
Барние предположи, че Великобритания може да се опитва да задържи най-трудните въпроси отворени до последния момент с надеждата да постигне „голяма сделка“. Той каза пред посланиците, че тактиката за отлагане няма да проработи и предупреди, че държавите- членки на блока ще трябва да вземат решение как да продължат, освен ако следващата седмица не бъде постигнат значителен напредък в преговорите.
Британските служители смятат, че ЕС използва абсолютно същата тактика.
Ограничен напредък
Фрост и Джонсън поддържат контакти през последните дни преди възобновяването на преговорите в Лондон в неделя, което според двете страни вероятно ще представлява решаващата фаза на преговорите. И двете страни заявиха, че трябва да бъде постигнато споразумение до средата на ноември, за да се даде време на съответните парламенти да разгледат и одобрят сделката.
През последните две седмици преговарящите успяха да постигнат напредък по множество въпроси и работят по текста на споразумението, посочва Барние. Окончателното споразумение ще придобие обем от 600 страници, споделя европейски дипломат.
Но по трите най-трудни въпроса - осигуряване на равни бизнес условия, системата за справяне с всякакви спорове и риболова - Великобритания и ЕС не успяват да постигнат консенсус, добавя Барние .
Главният преговарящ на ЕС заяви, че Обединеното кралство също се противопоставя на така наречените „клаузи за нерегресия“ и не иска да дефинира строги ангажименти по социални, екологични, климатични, трудови и фискални въпроси, като вместо това се аргументира за привеждане в съответствие на по-общи цели.
Барние изтъкна по отношение на риболова, че ЕС не може да приеме предложението на Великобритания за преразпределение на риболовните квоти, защото това ще доведе до значителни щети за индустрията на континента.
Независимо от това, Барние сигнализира за възможен компромис. Той отбеляза, че докато Великобритания има лост за предоставяне на достъп до британски води, ЕС има лост, когато става въпрос за достъпа на британските компании до европейските пазари в сектори като енергетиката.