IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гръцкият туризъм очаква трудности и през 2021 г.

В южната ни съседка прогнозират силна конкуренция на пазара следващото лято, ако разпространението на коронавируса бъде под конкрол

12:20 | 06.11.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Проблемите за туристическата индустрия няма да свършат с 2020 година, смятат в южната ни съседка. Секторът е отписал не само последното тримесечие на тази година, но и пролетта на 2021 година, базирайки се на данните от индустрията и превозвачите.

Ако след това ситуацията с пандемията се развие благоприятно, туризмът в Гърция ще успее да реализира около 50% от приходите, записани през 2019 година, сочена като рекордна за индустрията.

По тази причина в Гърция настояват мерките в подкрепа на бизнеса да продължат най-малко до март 2021 година. Една от особено важните от тях е намаляването на данък добавена стойност (ДДС), обясни председателят на браншовата туристическа организация CETA Янис Рецос, цитиран от "Катимерини".

Той посочи още, че очаква и ожесточаване на конкуренцията през следващото лято, когато на пазара отново ще се появят Италия и Испания. Те ще опитат да привлекат туристите с атрактивни цени.

Според Рецос няма данни туристическите обекти в Гърция да са допринесли за разпространение на коронавируса, отчитайки и добрата работа на летищните власти в наблюдението на пристигащите потоци от туристи.

Туризмът е важен сектор за икономиката на Гърция и в него са заети към 400 хил. души, което е 10% от трудовата сила на страната. Очакванията са, че COVID ще намали приходите от сектора с 80% спрямо нивата през 2019 година.

От 7 ноември страната влиза в нова пълна блокада за срок от три седмици с надеждата през декември да се завърне към по-нормален режим. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:06 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още