Германската Deutsche Lufthansa AG трябва да удвои операциите си спрямо сегашните им нива, ако иска да ограничи загубите. Това обаче може да се окаже непосилна задача на фона на новата вълна блокади в Европа заради пика в коронавирусните случаи.
Капацитетът на изпълнение трябва да се увеличи от сегашните 25% от миналогодишните нива до около 50%, за да бъде изпълнена целта за връщане към положителен паричен поток през следващата година. Това изчислява компанията в отчета си за третото тримесечие, цитиран от Bloomberg.
Най-голямата самолетна компания в Европа запазва целите си за паричните потоци и спестяванията въпреки новите блокади и плановете за слаб зимния сезон, който и при нормални обстоятелства не е особено печеливш. Главният изпълнителен директор на Lufthansa Карстен Шпор заяви, че неговата компания трябва да приложи „необратимо преструктуриране“, за да подобри ефективността си и да излезе от кризата.
„Намираме се в началото на една зима, която ще е трудна и изпълнена с предизвикателства за индустрията“, заяви той в публикацията към отчета.
Lufthansa отбелязва напредък в посока изпълнение на някои от целите си, като очаква изтичането на оперативните парични потоци ще бъде ограничено до 350 млн. евро месечно през последното за годината тримесечие. Компанията планираше да свие сумата до не по-малко от 400 млн. евро за зимния сезон.
Превозвачът също така потвърди коригираната си загуба от 1,26 млрд. евро преди лихвите и данъците за третото тримесечие. Тя бе отчетена за първи път на 20 октомври, когато компанията изрази предпазлив оптимизъм за бъдещето благодарение на усилията си за свиване на разходите и скромното възстановяване в броя на полетите.
Lufthansa съобщи, че ще се придържа и към стратегията си за нисък капацитет на полетите и сведена до минимум дейност в своите офиси.
Представянето на бизнесите на компанията извън полетите може да се окаже повод за притеснение за инвеститорите, които се надяваха, че те ще могат да бъдат продадени, за да се намали нарастващият дълг. Подразделението за поддръжка Lufthansa Technik – което компанията вече обяви, че обмисля да продаде на части, записва загуба от 208 млн. евро за първите девет месеца на годината преди лихвите и данъците.
Компанията не даде и сигнал, че е близо до споразумение със своите синдикати за плановете си за съкращения на разходите, които са необходими за подобряването на финансовото ѝ състояние и връщането на 9 млрд. евро правителствени кредити. Lufthansa обаче заяви, че може да отчете някои разходи за преструктуриране през последното тримесечие, в зависимост от напредъка по преговорите.
От началото на годината до края на борсовата сесия в сряда акциите на Lufthansa са поевтинели с 51%. Това е по-голяма обезценка от тази на Ryanair Holdings Plc и Wizz Air Holdings Plc, но по-малка от тази на конкурентите Air France-KLM и IAG SA – собственикът на British Airways.