Производствените цени през септември се повишиха с 0,3% както в еврозоната, така и в ЕС в сравнение с август, което представлява четвърто поредно месечно повишение.
В България ръстът на цените е с 0,4% на месечна база през септевмри, след спада от 0,5% през август. В сравнение със септември 2019 г. цените у нас намаляват с 1,8%, показват данни на Евростат.
За сравнение, през август индустриалните цени нараснаха с 0,1% в еврозоната и с 0,2% в ЕС. На годишна база обаче е налице спад в цените на индустриални производители с 2,4% в еврозоната и с 2,2% в ЕС.
производствени
Месечното сравнение по основни индустриални групи и по държави членки показва, че цените в промишлеността в еврозоната през септември 2020 г. в сравнение с август 2020 г. са се увеличили с 0,8% в енергийния сектор и с 0,1% за междинните стоки, докато цените остават стабилни за капиталовите стоки, трайните и нетрайните потребителски стоки.
Цените за цялата промишленост, с изключение на енергията, остават без промяна.
В ЕС цените на индустриалните производители се увеличиха с 0,7% в енергийния сектор и с 0,1% за междинните стоки, докато цените останаха непроменени за капиталовите стоки, трайните потребителски стоки и нетрайните потребителски стоки.
Най-високите увеличения на производствените цени са регистрирани в Ирландия (+ 4,3%), Унгария (+ 1,2%) и Холандия (+ 0,9%), докато най-големият спад се наблюдава в Кипър (-1,3%), Естония и Финландия (и в двете държави -0,8%), Гърция и Литва (-0,3%).
На годишна база цените в промишления сектор в еврозоната се понижиха с 8,4% в енергийния сектор и с 1,6% за междинните стоки, докато цените се повишиха с 0,2% за нетрайните потребителски стоки, с 0,8% за капиталови стоки и с 1,3% за трайни потребителски стоки. Цените в цялата промишленост, без енергията, са намалели с 0,3%.
В ЕС цените на индустриалните производители са намалели с 8,1% в енергийния сектор и с 1,5% за междинните стоки, като са нараснали с 0,4% цените на нетрайни потребителски стоки, с 0,9% за капиталови стоки и с 1,4% за трайни потребителски стоки. Цените в цялата промишленост без енергията са намалели с 0,2%.
Най-голям спад в цените на индустриалните производители се наблюдава в Кипър (-7,7%), Литва (-7,3%) и Гърция (-5,6%), докато увеличение е регистрирано само в Малта (+ 1,7%), Унгария (+ 0,9%), Словения и Словакия (+ 0,3%).