IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германия не е направила достатъчно, за да предотврати измамата Wirecard

Регулаторът на пазарите в ЕС излезе с критичен доклад, в който констатира недостатъци, неефективност и правни пречки пред независимостта на BaFin

17:39 | 03.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg

Германия не е направила достатъчно, за да предотврати измамата Wirecard, съобщава европейския пазарен регулатор, който произнесе силно критична присъда относно работата на страната по най-голямата следвоенна корпоративна измама.

Бившият главен изпълнителен директор на Wirecard Маркус Браун и други ръководители са задържани по подозрение, че са управлявали криминална структура, измамила кредитори с 3,2 млрд. евро, припомня Ройтерс.

Обвиняемите, включително Браун, отричат ​​всякакви нарушения.

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) започна бърз преглед през юли на това как регулаторът на пазарите в Германия BaFin и счетоводният надзор, Групата за прилагане на финансовите отчети (FREP), са приложили правилата на ЕС за прозрачност, които регулират информацията за дружествата за пазарите и инвеститорите.

Органът посочва в доклад от 190 страници, че е открил редица недостатъци, неефективност и правни и процедурни пречки, свързани с независимостта на BaFin от емитентите и Министерството на финансите.

„За BaFin ... съществува повишен риск от влияние от страна на Министерството на финансите, като се има предвид честотата и подробностите на докладването пред Министерството на финансите по случая Wirecard, в някои случаи преди предприемането на действия“, посочва се в документа.

Германският финансов министър Олаф Шолц заяви пред репортери, че приветства доклада и че препоръките му са в голяма степен в съответствие с плана за действие на правителството за отстраняване на надзорните недостатъци, подчертани от скандала с Wirecard.

Вътрешният контрол на BaFin не е успял да установи, че част от екипа на регулатора за пазарните злоупотреби купува и продава акции на Wirecard, отбелязва ESMA. През октомври от германското правителство коментираха, че ще се въведе забрана за служители на регулаторните органи да търгуват с акции на компании, които контролират. Тогава германското коалиционно правителство се съгласи и с пакет от реформи на финансовите и счетоводните правила, целящи да избегнат поредния скандал от този ранг.

Маркус Фербер, германски член на Европейския парламент, коментира, че докладът е „смазваща присъда“ за финансовия надзор в Германия, който се ръководи от министъра Олаф Шолц.

Wirecard, чиито акции бяха включени в индекса на германските „сини чипове“ DAX, срути пазарите през юни, след като обяви, че липсват 1,9 млрд. евро от сметките на компанията.

Европейската комисия поиска от пазарния регулатор на ЕС да направи проверка и да определи дали има нужда от по-централизиран надзор от страна на ЕС на пазарите, за да не се повтарят подобни скандали.

„Случаят Wirecard за пореден път подчерта, че висококачественото финансово отчитане е от съществено значение за поддържане на доверието на инвеститорите на капиталовите пазари и необходимостта от последователно и ефективно прилагане на това отчитане в целия Европейски съюз“, коментира председателят на ESMA Стивън Майор в изявление.

В отговор, който е включен и в доклада, BaFin изразява несъгласие с това, че е трябвало да поиска допълнителна проверка на финансовите отчети на Wirecard, след като твърдения за злоупотреби са се появили в пресата. „Докато BaFin няма конкретни индикации, които да надхвърлят само публични публикации като статии в пресата, BaFin не може да уведомява прокуратурата“, посочва германският регулатор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още