Водещите европейски индекси завършиха първата търговска сесия през ноември със силни ръстове, обнадеждени от данните за промишлеността в еврозоната и Китай, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 записа ръст от 1,5%, като всички сектори и борси са на положителна територия.
Сходно е повишението и на британския измерител FTSE, който също напредна с 1,5%. От своя страна германският бенчмарк DAX прибави 1,9%, а френският CAC – 2,1%.
Доброто настроение на пазарите продължи тенденцията от Азия, където повечето индекси също отчетоха повишения, след като стана ясно, че промишлената активност в Китай е нараснала за шести пореден месец през октомври. Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора на промишлеността на Caixin/Markit е на ниво от 53,6 пункта през октомври – над очакванията на анизаторите за 53 пункта.
Ръст имаше и в еврозоната, където PMI индексът записа 54,8 пункта през октомври от 53,7 пункта през септември и също надмина очакванията. Доброто представяне се дължи основно на силната активност в Германия.
Пазарите продължават да следят и новините от САЩ, където утре трябва да се проведат президентските избори, на които ще стане ясно дали държавният глава Доналд Тръмп ще успее да се пребори за нов мандат. Според последните социологически проучвания преднина има неговият опонент Джо Байдън, но в ключовите за резултата щати резултатите им са много близки.
Влияещ фактор остава и коронавирусната пандемия. В събота британските власти обявиха нова блокада в Англия – поредната държава, която предприема ограничителни мерки след Германия и Франция.
При индивидуалните акции тези на онлайн супермаркета Ocado поскъпнаха с над 8%, след като компанията обяви, че придобива два американски стартъпа за роботика.
На обратния полюс са книжата на британското приложение за книги Trainline, които отписаха 6,6% от стойността си.