Турският президент Реджеп Тайип Ердоган изрази възмущението си в сряда от „отвратителна“ карикатура във френския сатиричен седмичник „Шарли Ебдо“, изобразяваща го как повдига женска пола, докато пие бира по бельо.
От кабинета на Ердоган обещаха да предприемат "правни и дипломатически действия", докато турската телевизия НТВ заяви, че Анкара също е призовала втория дипломат на френското посолство в турската столица, за да изрази недоволството си, съобщава Euractiv.
При други обстоятелства Анкара щеше да извика френския посланик, но той е извикан в Париж за консултации в допълнителен знак за влошените дипломатически отношения между двете страни членки на НАТО.
Броят на „Шарли Ебдо“ с Ердоган на корицата му излезе само няколко дни, след като турският държавен глава призова за бойкот срещу френските продукти и постави под въпрос разумността на президента Еманюел Макрон.
Опитът на Макрон да защити правото на медиите да се подиграват с предизвика гневни протести в Турция и в други страни от ислямския свят.
Духовният лидер на Иран аятолах Али Хаменей в сряда се превърна в поредната видна ислямска фигура, която разкритикува френския президент, като заяви, че неговата защита на карикатурите на пророка Мохамед е „глупав акт“ и „обида“ към онези, които са гласували за него.
Ердоган заяви, че не е виждал лично карикатурата си в „Шарли Ебдо“, защото не иска да „отделя внимание на такива неморални публикации“.
„Не е нужно да казвам нищо на онези негодници, които обиждат моя любим пророк по такъв начин“, заяви Ердоган в реч пред депутатите от своята партия. „Тъжен съм и разочарован не заради тази отвратителна атака срещу мен лично, а заради наглостта, насочена към нашия пророк, когото обичаме повече от себе си“, изтъкна още турският президент.
Турция е населена предимно с мюсюлмани, но официално е приета за светска държава, която е поела по-консервативен и националистически курс под управлението на Ердоган.
Подобни карикатури доведоха до жестокото убийство на 16 октомври на учител във Франция, който показа осмиващи пророка Мохамед рисунки на ученици по време на дискусия в клас за свободата на словото.
През последната седмица в много страни с мюсюлманско мнозинство се проведоха протести и митинги, осъждащи Макрон.
В Сирия протестиращите изгориха снимки на Макрон и френски знамена, докато други се събраха в индийския град Мумбай и в части от ивицата Газа.
Междувременно в Мали тълпа от около 5000 протестиращи се събра в голямата джамия на Бамако в сряда, настоявайки Макрон да се извини за защитата си на карикатурите на пророка Мохамед.
В същото време подкрепа за френския президент изразиха редица европейски лидери, като за него се застъпи и Нарендра Моди, министър-председател на Индия.
Властите в Дания, където подобни публикации предизвикаха остра реакция сред местното мюсюлмански население през 2005 г., заявиха, че са солидарни към Франция.
„Свободата на изразяване е основна ценност на демокрацията“, заяви датският външен министър Йепе Кофод.
Говорителят на френското правителство Габриел Атал заяви, че страната му "никога няма да се отрече от своите принципи и ценности" по отношение на свободата на медиите и борбата срещу ислямския екстремизъм.
Политиката на Ердоган поставя Турция във все по-големи противоречия с Европейския съюз, а Макрон се превръща в един от най-изявените критици на турския лидер.