България е сред по-слабо засегнатите държави в Европейския съюз (ЕС) що се отнася до загубата на работни места и на работни часове през второто тримесечие на годината заради коронакризата, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Под 10 на сто от работниците в страната ни са били временно освободени от работа или се е наложило да работят с намалено работно време в периода април-юни, сочи европейската статистика. Изгубилите работата си заради затварянето с оглед на коронавируса са в диапазона 2-3,5% от работещите.
намалено
Графика: Евростат
Италия, Гърция и Ирландия са най-тежко засегнатите държави що се отнася до временно освобождаване на персонал и продължителност на работното време, следвани от Франция, Белгия, Испания и Португалия. Най-много съкращения е имало в Испания, следвана от Ирландия, както и Италия, Австрия, Финландия, Естония, Португалия.
загуба
Графика: Евростат
Като цяло в ЕС нискоквалифицираните работници са най-застрашени и от временно освобождаване или намаляване на работните часове, и от загуба на работното място в сравнение с по-висококвалифицираните работници и служители, показват данните.
риск
Графика: Евростат
Най-висок е рискът от временно освобождаване и намаляване на работното време в хранително-вкусовата промишленост и туризма. Най-висок е рискът да останат без работа за временните работници, както и за младежите до 24 години.
Евростат нарежда България сред петте страни от ЕС с най-нисък риск от загуба на работното място заради коронакризата. След нас, с още по-нисък риск, са Дания, Румъния, Словакия и Чехия.
С най-висок риск от загуба на работното място са Испания, Ирландия, Италия, Португалия, Финландия и Австрия.
Графика: Евростат
преди 4 години И кое точно не е коректно, тя статията отчита това, което се е случило до момента. Въобще никъде не се коментират фалити в статията. Отделно думата фалит не е подходяща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Статията не е коректна,отчита последиците до сега,след първото затваряне.Грозното с бизнеса,икономикката и работните места,тепърва се разгръща.След първия локдаун,фирмите гледаха напред,но сега вече много от тях започнаха да се давят и да фалират.: отговор Сигнализирай за неуместен коментар