Великобритания и Европейският съюз ще възобновят преговорите по търговска сделка след Brexit по-малко от седмица след като Борис Джонсън прекрати разговорите на фона на растящите признаци, че двете стани се доближават до споразумение, предава Bloomberg.
Преговарящите ще пристигнат в Лондон в четвъртък, за да започнат интензивни ежедневни разговори, съобщи в Twitter главният преговарящ от името на Великобритания Дейвид Фрост. Целта е да бъде постигнато споразумение до средата на ноември, допълват официални представители.
Съобщението постави паунда на пътя на най-големия му дневен ръст от март насам, а доходността по 10-годишните облигации нарасна с пет базисни пункта до 0,24%.
Дипломатите целят да постигнат споразумение до три седмици, за да има време то да бъде задействано преди излизането на Великобритания от единния пазар и митническия съюз на ЕС на 31 декември. Без споразумение компании и потребители ще понесат удар под формата на по-големи разходи и спънки заради възстановяването на мита и квоти.
Макар че официални представители и на двете страни предупреждават, че все още трябва да бъдат преодолени значителни различия, те твърдят, че има признаци на напредък.
В съвместен пакет от ръководни принципи в преговорите, публикувани в сряда, Великобритания и ЕС се съгласиха да преговарят по всички висящи въпроси и да създадат „млък съвместен секретариат“, който да работи по консолидиран проект на споразумението.
Промените премахват голямо препятствие и бележат ключов пробив, към който британците се стремят от седмици. Те също така са признак, че двете страни започват да се договарят по общи решения.
Джонсън обяви спирането на преговорите миналия петък, разочарован от нежеланието на ЕС да работи по правен текст и отказа по думите му да признае суверенитета на Великобритания или да приеме, че трябва да направи компромис.
Макар че представители на ЕС определиха решението му за оттегляне от преговорите като театрален жест, те го сметнаха за необходима стъпка за Джонсън, за да получи подкрепа за компромис от евроскептиците у дома.
В сряда главният преговарящ от името на ЕС Мишел Барние отговори на оплакванията на Джонсън, като заяви пред евродепутатите в Брюксел, че ЕС ще признае британския суверенитет, ще промени подхода си в преговорите и ще започне да работи по текста. По-късно през деня двамата с Фрост проведоха разговор, който откри пътя за възобновяване на разговорите.
„Въз основа на този разговор сме готови да приемем екип на ЕС в Лондон“, съобщи „Даунинг стрийт“ в комюнике. Въпреки това „е ясно, че остават значителни различия между позициите ни в най-трудните области, но сме готови заедно с ЕС да видим дали е възможно да ги разрешим в интензивни разговори“, се казва още в комюникето.
Двете най-големи препятствия остават равните възможности за конкуренция и достъпът до британските риболовни води. В последната област ЕС иска Великобритания да предложи отстъпки, особено относно политиката си за държавна помощ. Джонсън държи ЕС да смекчи настояването си за същия достъп до британските риболовни води, с който разполагат днес корабите му.
„Нужна е усилена работа. Няма време за губене“, заяви в Twitter председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.