Европейският съюз включи в черен списък шестима души в Русия, свързани с президента Владимир Путин като наказание за опита за убийство на опозиционния лидер Алексей Навани, предава Bloomberg.
ЕС реши да замрази активи и да наложи забрана за пътувания на високопоставени руски представители, включително Александър Бортников, ръководител на руската агенция за вътрешно разузнаване, Сергей Кириенко, първи заместник-началник на канцеларията в президентската администрация, и Андрей Ярин, ръководител на отдела за вътрешна политика към президентската администрация.
27-членният блок замрази и активите на Държавния институт за научни изследвания в областта на органичната химия и технологии.
Говорителят на Путин Дмитрий Песков осъди хода на ЕС, наричайки го „нарочна неприятелска стъпка“, която ще навреди на отношенията му с Русия.
Наказанията са наложени девет дни след като Организацията за забрана на химическите оръжия потвърди, че невропаралитичният агент „Новичок“ е бил използван за отравянето на Навални на 20 август в Русия. След това той беше преместен за лечение в Германия.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви в сряда, че правителството в Москва ще отговори на ЕС с реципрочни санкции. В изявлението си в четвъртък Песков отказа да коментира вероятната руска реакция.
Продължаващи конфликти
Случаят с Навални е поредният от серията спорове между ЕС и Русия, включително анексирането на Крим от Москва през 2014 г., отравянето на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал на британска територия през 2018 г. и спорните президентски избори в Беларус на 9 август.
Преди шест години, в рамките на по-голям пакет от санкции, наложени заради руската намеса в Украйна, ЕС постави в черен списък олигарси, близки до Кремъл.
Санкциите в четвъртък се основават на германско-френски план и са публикувани в Държавен вестник на блока след одобрение по бързата процедура.
Другите трима руснаци, които са включени в черния списък, са Алексей Криворучко и Павел Попов, двама заместник-министри на отбраната, и Сергей Меняло, пратеник на Путин в Сибирския федерален окръг.
Санкциите на ЕС са „изненадващо ескалиращи“, коментира Владимир Фролов, бивш руски дипломат, който сега е външнополитически анализатор, базиран в Москва. Той допълва, че отношенията между Русия и съюза на практика са „мъртви“.
Руското правителство твърди, че няма доказателства Навални да е бил отровен, а официални представители заявиха, че случаят е бил нагласен от западни служби за сигурност.
В отделно решение в четвъртък, свързано с предполагаеми нарушения на оръжейното ембарго на ООН върху Либия, ЕС включи в черен списък влиятелния бизнесмен Евгений Пригожин, който има тесни връзки с Путин.
преди 4 години Тия сега и шестимата ли са взели участие в отравянето? Ами че то ако наказанието за отравяне е санкции да взема и аз да отровя някой отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години *** = утaйка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тоя новичок се е изпитвал като алтернатива на атомната бомба в пустините на Казахстан. Танков полигон е бил много малък - погледнеш само и си мъртъв!Един от лаборантите издаде книга в САЩ с формулата на новичока.Тия западняци още не могат да го копират -една парцуца менте върху болен от панкреас фюрер на гумените патета ще нанесе много по-фатални последици.Малиииии, и т'ва ми било новичок! Патоки с *** от джурналя! отговор Сигнализирай за неуместен коментар