Часовникът тиктака за Мишел Барние. Без значение дали ще бъде постигната сделка с Великобритания за взаимоотношенията с Европейския съюз (ЕС) след Brexit, според регламентите за персонала на Европейската комисия (ЕК) главният преговарящ на блока трябва да се пенсионира в края на януари, когато ще навърши 70 години.
И двете страни в преговорите заявяват, че искат търговско споразумение, което да влезе в сила след края на преходния период за Brexit на 31 декември, пише онлайн изданието Politico.eu.
Ако се постигне, това би означавало естествен край на ролята на Барние в края на годината. Неуспех обаче открехва възможност работата по споразумението за търговските взаимоотношения между Брюксел и Лондон да се прехвърли в началото на 2021 г.
Ситуацията може и да принуди председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да направи изключение от правилата за пенсиониране на европейските бюрократи.
Съгласно правилника за персонала на Комисията длъжностните лица трябва да се пенсионират на 66-годишна възраст, но могат да удължат службата си с до четири години. „Длъжностно лице може по свое желание и когато органът по назначаването го счете за оправдано в интерес на службата, да продължи да работи до 67-годишна възраст или по изключение до 70-годишна възраст, като в този случай той се пенсионира автоматично в последния ден от месеца, в който достига тази възраст“, посочва се в правилника.
На 9 януари Барние става на 70 години. Ерик Мамер, главен говорител на Комисията, потвърди задължителната възраст за пенсиониране, но заяви, че Комисията никога не коментира отделни случаи на заетост.
Фон дер Лайен и британският премиер Борис Джонсън се съгласиха в събота, че преговорите трябва да продължат след финалния, официално насрочен кръг разговори, който приключи миналата седмица и след който стана ясно, че двете страни са много далеч от договорка.
Джонсън не поиска удължаване на преходния период, но потенциалната икономическа вреда в случай на липса на сделка може да го принуди да промени решението си и да подтикне Брюксел да се съгласи на такова удължаване, въпреки че законовият срок за искането му изтече на 30 юни. Това е още по-вероятно, ако изглежда, че за сделка и парламентарна ратификация ще са необходими само още няколко седмици.
Лидерите на Обединеното кралство и на ЕС отдавна коментират, че споразумението трябва да е завършено до средата на октомври, за да бъде ратифицирано до края на годината. Предвид ожесточените разногласия по някои въпроси – например рибарство, правилата за лоялна конкуренция и други, шансовете да се постигне договорка преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел следващата седмица изглеждат малки.
Барние, френски министър ветеран и служител на Комисията, е неразделна част от процеса по управление на Brexit в ЕК и за всички е трудно да си представят дискусиите да продължат без него. Дипломати и служители на Комисията казват, че не са взети решения за евентуалната му замяна. Въпросът не е повдиган и в британската работна група на Комисията.
Барние не е посочил публично какво възнамерява да направи и би приел предложение да остане. Има предположения, че след Brexit той може да бъде избран да председателства Конференцията за бъдещето на Европа, която е плод на усилията на президента на Франция Еманюел Макрон.
Длъжностни лица, близки до Барние, казват, че той не обмисля никакви планове за кариера, освен да финализира преговорите на ЕС за търговска сделка с Лондон. Други представители на европейската администрация коментират, че е възможно Фон дер Лайен да заобиколи правилата, за да задържи Барние на работното си място след стандартната възраст за пенсиониране, включително като го направи консултант или специален съветник.