Турската инфлация остава почти без промяна за втори пореден месец през септември, като забавящото се увеличение на жилищните разходи и цените на облеклото изглежда успява да компенсира слабата лира.
Потребителските цени през миналия месец са се увеличили с 11,75% спрямо година по-рано. Това е под очакванията на анализатори, допитани от Bloomberg, чиято медианна прогноза бе за 12,13%. На месечна основа цените през септември са се увеличили с 0,97%, показват данните на турската статистическа служба.
Цените на храните, които съставляват близо една пета от потребителската кошница, са се повишили за една година с 14,95% след ръста от 13,5% месец по-рано. Инфлацията при хранителните продукти продължава да е над официалните стойности за годината от 10,5%.
В същото време инфлацията при енергийните цени – ключов двигател за ценовия натиск на по-широкия пазар, се забавя до 6,77% от 9,6% през август.
Но двете основни сили, които забавиха инфлацията през миналия месец, са жилищното настаняване и облеклото, където покачването на годишните цени се забавя до 10% и 6,91% от 11,34% и 9,22%.
Основната инфлация, която изключва волатилни компоненти като хранителни стоки и енергия, се ускорява до 11,32% от 11% предходния месец – знак, че известна част от натиска върху цените може да се увеличава.
След публикуването на данните турската лира подсилва позициите си и се търгува на ниво от 7,7318 лири за долар към 11:30 ч. българско време.
Лирата се обезцени с 4,8% спрямо долара през септември, което я прави най-зле представящата се валута на нововъзникващ пазар за месеца. За годината тя отписва 23% от стойността си.
Правителството в Анкара прогнозира, че инфлацията ще се забави до 10,5% до края на годината и до 8% до края на следващата, заяви по-рано миналата седмица финансовият министър Берат Албайрак.
Цените на дребно в Истанбул, най-големия град в страната, нараснаха с 1,47% на месечна основа и на годишна с 11,66% през септември.