"Промяната в правилата за оценка на риска ще доведе до самосиндикално сриване на банковия сектор. Създава се една зомбирана икономика и зомбирани кредитополучатели - ако се възстановят предпандемичните финансови регулации, тези които са получили облекчения, произтичащи от предложенията, няма да могат да си плащат кредитите. Вследствие на акумулираните загуби това ще нанесе жесток капиталов удар върху банките, като кредитори и кредитополучатели ще се спасяват без каквито и да е правила по директивата и регламента за преструктуране".
Петър Илиев заяви, че съществуват два варианта - "или ще се намери вариант за облекчаване и предложенията няма да бъде приети в техния вид, или те ще бъдат приети за постоянно, което ще доведе до скоростно печатане пари от ЕЦБ, заличайваки принципите на централната банка и Европейския банков надзор."
"Разхлабването на правилата не е в подкрепа на финансовата индустрия - не се намалява сложността на регулациите, а се извършва цялостно освобождаване от тях, при това не в рамките на банковата индустрия, а при големите кредитополучателите, които по принцип носят най-големия риск".
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години Толкова ми е мъчно за горките банки. Когато са на печалба, печалбата си е за тях. Когато са на загуба "ги спасяват" и пак са на печалба. отговор Сигнализирай за неуместен коментар