В началото на новата търговска седмица настроението на германския фондов пазар очевидно се помрачава. Dax загуби три процента при старта на търговията в понеделник и падна с почти 400 пункта до 12 723 пункта. Германският водещ индекс вече беше излязъл от търговията в петък на червено, а референтният индекс за еврозоната Euro Stoxx 50 също падна с почти три процента до обедната търговия в понеделник.
Причината: инвеститорите се страхуват от втора вълна на коронавируса. Нарастващият брой зарази в много европейски страни тревожи борсовите участници. В събота Германия отчете най-високата стойност от април - с 2297 нови инфекции. Франция регистрира над 10 000 нови инфекции през уикенда. Великобритания съобщава за 3899 нови случая на коронавирус след 4422 в събота, съобщи правителството на уебсайта си.
Според преброяване на агенция Ройтерс повече от 30,78 милиона души по света вече са се разболели от коронавирус и близо милион са починали. САЩ остават най-тежко засегнатата страна с около 6,8 милиона потвърдени случая и близо 200 000 смъртни случая, следвани от Индия и Бразилия.
Заради опасенията за затягане на ограниченията за пътуване инвеститорите се разделят с акции на фирми от авиацията и туризма. Европейският браншови индекс пада с почти четири процента.
Междувременно медийните публикации от изследователската мрежа „FinCEN-Files“ оказват натиск върху цените на банковите акции. Според информацията налице са значителни дефицити в борбата срещу прането на пари в международен мащаб: банките по целия свят от години осъществяват бизнес с високорискови клиенти и извършват трансфери в размер на милиарди евро за заподозрени престъпници - въпреки строгите разпоредби. Става въпрос за 2100 доклада за пране на пари и обем на трансакции от около два трилиона щатски долара.
Deutsche Bank, която отхвърля обвиненията, също е във фокуса на пазарните участници. По време на сесията в понеделник книжата временно загубиха около седем процента - и по този начин се озоваха на дъното на Dax. Новините за разследването разтърсиха и голямата банка HSBC. На фондовата борса в Хонконг тя загуби 4 процента от стойността си и по този начин падна до най-ниското си ниво от 25 години.
Днес фокусът е и върху акциите на лизинговата компания Grenke. Сутринта бе съобщено, че основателят Волфганг Гренке се оттегля от мястото си в надзорния съвет. Акциите временно се обезцениха с почти десет процента в понеделник, но след това отново ограничиха загубата.
През миналата търговска седмица Grenke вече се беше качила на влакчето на ужасите. Два срива на цените (минус 20 процента във вторник, минус 40 процента в сряда) бяха последвани от увеличение с повече от 33 процента в четвъртък. Причината за високите ценови понижения за твърденията на шортселъра Фрейзър Перинг, че Grenke е надувала финансовия си отчет от години. Перинг вижда „явна счетоводна измама“. Сега Надзорният съвет на Grenke е възложил на KPMG да проведе специална проверка на твърденията.