IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За германците глобализацията е повече заплаха, отколкото възможност

БВП на Германия щеше са е с 85 млрд. евро по-нисък всяка година от 1990 г. насам без засилена глобализация

15:53 | 12.09.20 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Глобализацията е подложена на натиск: световната търговия отслабва по време на пандемията, а пътуванията също масово намаляват. Бързото разпространение на коронавируса по света даде ясен знак на много хора, че глобалните мрежи не само носят предимства, но и рискове, пише за Der Spiegel Бенжамин Бидер.

Това е отразено и в проучвания. Все повече и повече германски граждани вече не възприемат глобализацията като възможност, а като заплаха.

Но как ще повлияят неуспехите от глобализацията по време на пандемията? Ако свободната световна търговия бъде поставена под въпрос, какви биха били последствията за германската икономика и портфейлите на гражданите?

Поради актуалното развитие на "Доклад за глобализацията 2020", изготвен от името на фондация Bertelsmann, базираната в Швейцария компания Prognos AG проследи как предишните тенденции към изолация вследствие на коронапандемия ще повлияят на всеки индивид. Отговорът първоначално е доста зрелищен - маневрите около изолацията през последните няколко месеца трябва да струват на всеки германец между 100 и 500 евро в края на годината.

Важно е дали спънките по отношение на глобализацията са само краткосрочен епизод, или ще се превърнат в новата норма. Тогава световната икономика може трайно да поеме по друг, по-неблагоприятен път на растеж", предупреждава Томас Рауш от фондация Bertelsmann.

Този аргумент се подкрепя преди всичко с поглед назад към развитието през последните три десетилетия. Изследователите на Prognos проучват за фондацията колко голям е приносът на глобализацията за годишния икономически растеж на федералната република.

Германският брутен вътрешен продукт би бил средно с 85 милиарда евро по-нисък всяка година от 1990 г. насам без наличието на засилена глобализация. Така учените изчислят, че Германия е генерирала почти 2,4 трилиона евро повече през последните три десетилетия благодарение на нарастващата глобализация.

По този начин федералната република е един от най-големите победители в това отношение в абсолютно изражение. Изследователите обаче посочват Япония за „световен шампион по глобализация“. Макроикономическите печалби също са по-високи в САЩ и Китай.

Ако тези данни се поставят спрямо броя на жителите, картината се променя значително. По отношение на глава от населението глобализацията позволява на германската икономическа сила да нараства с 1112 евро всяка година от 1990 г. насам. Германия е едва на седмо място след по-малките икономики като Финландия, Швейцария, Ирландия и Израел. САЩ, от друга страна, се нареждат на 26-то място сред 45-те разгледани държави с увеличение от 450 евро на глава от населението.

Продължението на материала четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
driverf1
преди 4 години
Брей.....,как така се "объркахте" да дадете икономически данни за САЩ в ЕВРО а дори не сложихте и в скоби колко долара са това.....Тези 450 ЕВРО колко долара са.....?D:D:D:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
дядя Вова
преди 4 години
За германците глобализацията е повече заплаха, отколкото възможност Скоро можете да видите филма: NAZI 2.0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
хаха , през 1990 а , швабите си живуркаха къде къде по- добре от днес , пикам ви се на БВП ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още