Представителите на ядрената индустрия във Великобритания са уверени, че чрез предприемането на ключови стъпки, подчертани в нов браншови доклад, и чрез действията на правителството за осигуряване на нов модел на финансиране разходите за нови ядрени мощности ще се свият с 30% в съответствие с ангажиментите, поети по сделката, договорена през 2018 г., съобщава Nucnet.
Междуиндустриалният доклад, публикуван от базираната в Лондон Асоциация на ядрената индустрия (NIA), ползва като отправна точка сделката за ядрения сектор, която беше договорена между правителството на Обединеното кралство и ядрената индустрия през юни 2018 г. Тя включва ангажимент за намаляване на разходите за нови ядрени мощности с до 30% до 2030 г.
Сделката за ядрения сектор посочва, че изграждането на нови ядрени мощности е жизненоважно за постигане на въглероден неутралитет до 2050 г., както и за създаване на хиляди нови работни места и икономически възможности за цялата страна.
Новият доклад на NIA подчертава значението на „енергичното планиране преди строителството“, като подчертава, че проектите трябва да бъдат възможно най-зрели и че всички ключови заинтересовани страни трябва да бъдат съгласувани по обхвата и планирането на даден проект преди началото на самото строителство. Докладът също така призовава да се използват наново успешно приложените дизайни, като това ще позволи прилагането на най-добрите практики от предишни проекти и ще улесни бъдещите инвестиции във веригата на доставка и обучението на работната сила.
Hinkley Point C. Снимка: Luke MacGregor/Bloomberg
„Намаляването на разходите около риска при строителството, както и капиталовите разходи, е от ключово значение за намаляването на крайните разходи за потребителя“, казва се в доклада.
В документа се посочва още, че дизайнът на реактора с кипяща вода от ново поколение (ABWR), който може да се използва в централите Wylfa Newydd и Sizewell C, е силно усъвършенстван. Подобен тип реактори са изграждани в рамките на предвидения времеви диапазон и бюджет вече четири пъти в Япония между 1992 г. и 2006 г.
Според доклада новият модел на финансиране, който контролира строителния риск, ще намали потребителските разходи чрез мобилизиране на по-широк кръг от инвеститори и намаляване на капиталовите разходи.
Методът на финансиране чрез регулаторната база на активите (РБА), който е обект на правителствена консултация, насърчава инвестициите в големи инфраструктурни проекти чрез осигуряване на надеждна възвръщаемост още преди да заработи централата. Според NIA това намалява необходимостта от мащабни дългосрочни заеми при високи лихвени проценти, което значително увеличава цената на енергията.
Подходът РБА се използва широко в международен план и е привлякъл инвеститори за изграждането на инфраструктурни проекти в Обединеното кралство, включително тунела Tide Tideway и терминала Heathrow 5.
Всичките 15 ядрени реактора във Великобритания са произвели близо 16% от електроенергията в страната през 2019 г., като 14 от тях представляват реактори с газово охлаждане (AGR), които са въведени в експлоатация още през 70-те години на миналия век и ще бъдат окончателно затворени до 2030 г.
Без нови ядрени мощности след 2030 г. ще останат в експлоатация единствено Sizewell B и Hinkley Point C, или общо три реактора, което ще свие ядрения капацитет на страната до 4,4 гигавата, се посочва още в доклада.