Европейските борси завършиха последната сесия от седмицата със спад, а инвеститорите бяха под влиянието на промяната в политиката на Федералния резерв и новината, че японският премиер Шиндзо Абе подава оставка заради здравословни проблеми, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,4%, а повечето сектори се озоваха на отрицателна територия.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 се понижи с 0,61% и достигна ниво от 5963,57 пункта. Германският DAX отписа 0,48% от стойността си и завърши седмицата на равнище от 13 033, 20 пункта. Френският CAC 40 отбеляза спад от 0,26% до ниво от 5002,94 пункта.
Банковият индекс в Европа обаче постигна ръст от над 1,7%. Това е реакция на изказването на гуверньора на Федералния резерв Джером Пауъл, който обяви голяма промяна на политиката, даваща да се разбере, че лихвените проценти вероятно ще останат ниски за известно време.
Пауъл заяви, че Фед ще позволи на инфлацията и заетостта да надминат целевите нива, за да подкрепи икономиката. На практика това означава, че Федералният резерв ще позволи инфлацията да надвишава 2% преди да промени ставките си.
Междувременно японският премиер Шиндзо Абе обяви оставката си по здравословни причини. „Трябва да се боря със заболяването и да бъда лекуван, а не бях в идеално състояние от гледна точка на здравето“, заяви Абе в петък. „Бих искал да поднеса извиненията си на японския народ“, допълни той.
Японският индекс Nikkei завърши петъчната сесия със спад от 1,4%.
Обратно в Европа вниманието на инвеститорите беше насочено и към икономическите данни в петък. Френският национален статистически институт потвърди, че БВП на страната е намалял с 13,8% през второто тримесечие. Същевременно потреблението на домакинствата е нараснало с 0,5% през юли спрямо предходния месец.
В Испания продажбите на дребно са намалели с 3,9% на годишна основа през май, което е леко подобрение спрямо предходния месец.
На корпоративния фронт книжата на собственика на British Gas Centrica поскъпнаха с близо 5%, което изстреля компанията на върха на европейския бенчмарк. Това се случи въпреки новината, че British Gas е платила общо 1,73 млн. паунда (2,3 млн. долара) за неправомерна промяна на водещ доставчик за предплатени обеми, съобщи Ройтерс. Енергийният регулатор Ofgem съобщи, че е решила да не предприема официални принудителни действия.
Производителят на двигатели Rolls-Royce съобщи, че ще продаде активи в опит да набере 2 млрд. паунда. Книжата на компанията поевтиняха с около 3%.
В същото време цената на акциите на WPP намаля с още 3%, въпреки че компанията обяви планове да възобнови изплащането на дивиденти, след като надмина мрачните очаквания за резултатите си през второто тримесечие.
преди 4 години И Инвестора впрочем не прави изключение ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Стига оправдания, сега с някакъв японски чичо, вчера с друго, оня ден с трето. Истината е, че европейските борси, с 1-2 изключения, се възстановяват най-зле след мартенският срив или почти не се възстановяват. И причината не е в събития по всички други краища на света, причината е, че Европа и ЕС като цяло, са управлявани от пълни ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар