IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС ще наложи санкции на чиновници в Беларус

Говорител на германското правителство заяви, че всички по-нататъшни действия срещу Беларус зависят от реакцията на Минск

18:46 | 17.08.20 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	Шарл Мишел, председател на Европейския съвет. Снимка:&nbsp;Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</p>

Шарл Мишел, председател на Европейския съвет. Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Лидерите на Европейския съюз ще изпратят послание за солидарност с белоруските протестиращи по време на спешна видеоконференция за кризата в сряда, заявиха представители на ЕС.

ЕС се съгласи да наложи санкции на беларуските чиновници, които смята за виновни за измама при изборите и възпирането на масовите протести, последвали вота на 9-и август, който за пореден път беше спечелен от  Александър Лукашенко. Неговите опоненти твърдят, че изборите са били фалшифицирани, информира Ройтерс.

„Хората на Беларус имат право да вземат решение за бъдещето си и свободно да избират своя лидер“, заяви Шарл Мишел, председател на Европейския съвет, който представлява 27-те национални правителства, при обявяването на видеоконференцията.

„Насилието над протестиращите е неприемливо и не може да бъде допуснато“, допълни той.

Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел призова в понеделник за "задълбочено и прозрачно разследване" на информацията за злоупотреби и лошото отношение към хиляди протестиращи.

„Изходът от кризата е чрез прекратяване на насилието, чрез деескалация, чрез диалог и без външна намеса“, заяви говорител на ЕС.

Ръководителите на 27-те държави ще обсъдят каква конкретна подкрепа може да бъде предоставена на Беларус, където стотици хиляди хора протестират след изборите и искат оставката на Лукашенко. Това се явява в най-голямото предизвикателство в 26-годишното му управление.

Стратегията: „тояга и морков“

Литва, която граничи с Беларус, предложи европейски фонд за жертви на репресията. В предложението се казва, че 50 милиона евро, вече заделени за Беларус, трябва да бъдат пренасочени за заобикаляне на държавните институции и подкрепа за гражданското общество.

Полша, също съседка на Беларус, обяви първоначални 13 милиона долара за стипендии за беларуски учени и финансиране за независими медии. Властите в страната също заявиха, че ще отворят границите си за белоруските търсещи убежище.

Опасявайки се от налагането на нови санкции срещу Беларус, без да даде алтернатива на Лукашенко да търси по-тесни връзки с Русия, Полша също заяви, че еврофондовете трябва да постъпят в Беларус чрез Европейски фонд за демокрация, който подкрепя проекти от Украйна до Тунис.

Полша, трите прибалтийски държави и други призоваха за посредничество на ЕС между Лукашенко и опозицията.

Преди оспорваните избори отношенията между ЕС и Беларус се подобриха, като блокът свали някои санкции срещу Минск, след като Лукашенко освободи политически затворници през 2016 г.

ЕС все още има ембарго на оръжие за Беларус, както и забрана за продажба на оборудване, което може да се използва за репресии.

Първият набор от нови санкции на ЕС, който се очаква да бъде финализиран през следващите седмици, ще обхване само малко служители. Ще им бъде забранено да влизат в блока и всичките им активи, държани там, ще бъдат замразени.

Говорител на германското правителство заяви в понеделник, че всички по-нататъшни санкции ще зависят от това как реагира Минск, предполагайки, че ЕС може да ги засили, ако Лукашенко избере повече насилие, или да ги облекчи, ако отстъпи и освободи задържаните.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
serafima
преди 4 години
Европа доказа, че е безкомпромисна към националистите, дори да са честни и креативни като Йорг Хайдер в Австрия, по друг начин Орбан в Унгария или управлението в Полша, и безкрайно толерантна към крадците, които крадат както от народа си, така и от Европа, но й се докарват, както правят Борисов и ГЕРБ!Колко бързо забелязаха Беларус и нямат скрупули, че се месят във вътрешните им дела. За нас това не се отнася. Макар мисленето и терминологията на двамата диктатори да са еднакви. 40 дни имаме протести - ясни, открити, отразявани от много западни медии. И от ЕК се ПРАВЯТ, че не виждат. Най-корумпираната страна в ЕС сме, най-бедната и със свобода на словото - индекс 111. Преди диктатурата на борисов имахме индекс 38. Има ли на някого да не му е ясно за какво става дума? И като е гледал и слушал полегналия дебелак до парите и златото, или терминологията, че ще оправя западните политици в "дупарата с 200" - цитирам (и Орбан) и НИКОЙ от тях не реагира. Поне на това! За Шмеркел имам специално мнение и тя ми е ЯСНА още от ЩАЗИ и зависимостите й от САЩ. А немското посолство не иска да се намесва във вътрешни дела, когато се отнася до нас, но с пълна сила го прави за Беларус, която не е в ЕС. Двойни стандарти, слаби политици! Жалко за ЕС те ще го срутят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
тука няма , заваряме едното око , щото Бокаса е "наше момче" ... малко крадливо и невъзпитано , ама нейсе ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
А на чиновниците и силоваците в БГ - кога!? И тук биха протестиращи, за здраве и настроение, па на неправедните журналистите трошаха телефоните. И на Биволите рогата се мъчаха да счупят. И по Бай Тошево и сега единствената работа на милиционерите е да пазят властта от народната любов и да "контролират" нарушителите и престъпността!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още