240 000 германски пенсионери вече живеят в чужбина – за 20 години броят им направо се е удвоил. Страхът от бедност на старини кара все повече германци, излизащи в пенсия, да търсят някоя по-евтина страна за спокойни старини. Това обикновено са топли, южноевропейски дестинации, сред които напоследък се нареди и България.
Само в периода 1997-2017 броят на германските пенсионери, заселили се в България, е нараснал с 2800%, макар че иначе числото не е особено впечатляващо: преди 3 години те са били едва 652, днес сигурно са малко повече, пише в свой анализ Deutsche Welle.
Извънредни мерки за привличане на богати пенсионери
В началото на закъснелия си туристически сезон Гърция предприе много активни мерки за привличане на германски пенсионери.
Премиерът Кириакос Мицотакис въвежда плосък данък от едва 7% за всички чуждестранни пенсионери, които се заселят в страната – независимо от получаваните от тях доходи. С този плосък данък ще се облагат не само пенсиите, но и всички други приходи от чужбина – например от дадени под наем имоти или от капиталовложения.
Има само две условия: съответният пенсионер с адресна регистрация в Гърция трябва да прекарва годишно поне 183 дни в страната и през последните шест години да не е бил данъкоплатец в Гърция.
Авторите на закона, приет от правителството, смятат, че плоският данък от едва 7% въпреки това ще носи ползи за гръцката хазна. Те очакват, че чуждестранните пенсионери ще харчат повечето си пари именно в Гърция, че ще наемат жилище или ще купят къща, ще си набавят и автомобил. Премиерът Мицотакис възлага големи надежди на онова, което икономистите наричат „сребърната икономика" – високата покупателна способност на хората с посребрени коси. „Тя предлага на нашата страна великолепни възможности!" – не крие ентусиазма си гръцкият премиер.
Невероятно висока покупателна способност
Статистиката показва, че хората на възраст над 60 години харчат всяко трето евро в Германия, тоест имат покупателна сила над 30%. Която дори ще расте във връзка с демографските процеси в страната. Според статистиката, покупателната способност на европейците над 60-годишна възраст възлиза на невероятните 13,5 трилиона евро.
Заселилите се в Гърция пенсионери ще плащат плоския данък в съответствие със споразуменията за избягване на двойното данъчно облагане, които техните държави имат с Гърция. Данъчните власти в Германия не гледат с добро око на това положение. Според Патрик Щрасер от службата по приходите в Берлин, германските пенсионери, живеещи извън страната, „трябва поне отчасти да плащат тук данъци от наеми и стопанска дейност в Германия".
преди 4 години Тук е пълно с такива примитивно мислещи екземпляри като тебе. Такива са били и при соца, такива са били и прадедите им при турското "присъствие". Какво да правя, като водещи университети в САЩ, ОК, Нидерландия, Ирландия и др. ме канят з за гостуващ учен?Погледнато оттам, отразявам и техните гледни точки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години К.омундетата и 1 лев пенсия не заслужават. Марш в Расията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пенсионерите, особено състоятелните, имат опит и познания от управлението в държавата. У нас за нула време ще разберат ненормалната, почти африканска реалност Борисов да слива и командва изпълнителна, законодателна и съдебна власт и джитка с джипа си (взет от дадените на горския сектор и каран против законите от премиера), да раздава пари на верния ми *** матриЯл от прозор(ето на джипа. Дотам сме я докарали. За езика, простотията и снимките, летнал напреко гол, до кюлчета злато, мафиотски банкноти евро и гол пищов да не говорим. А Каскет ГешеФтов, възпитаник и изразител на полицейската школа, направо ще ги изуми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години България, обаче и за съжаление, не е толкова топла и слънчева, зимно време, а и толкова ***, няма да е лесно. Сигурността по селата е компрометирана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Има ли данък върху пенсиите. Те много големи, та и данък отговор Сигнализирай за неуместен коментар