IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е на първо място в ЕС по смъртност

Водеща причина за смъртността у нас са кардиологичните заболявания, показват данни на Евростат

14:20 | 21.07.20 г. 6
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

България е държавата от Европейския съюз (ЕС) с най-висока смъртност, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.

Смъртността у нас на 100 хил. души население през 2017 г. е била 1631 души, което ни поставя на първо място в негативната класация на блока.

След нас е Румъния с 1488 души на 100 хил. души население, а трета е Латвия с 1485. Топ 10 се допълва от държави от Централна и Източна Европа – Унгария, Литва, Хърватия, Словакия, Полша, Чехия, Естония.

Смъртност Смъртност

Графика: Евростат

В другия край на скалата са страните от Западна и Южна Европа. Франция е с най-ниска смъртност според данните – 838 души на 100 хил. души население. Испания и Италия са на второ и трето място със, съответно, 844 и 875 души.

България е и лидер в ЕС по смъртност от кардиологични заболявания – 66% от смъртните случаи у нас през 2017 г., отчита още Евростат.

На второ място е Румъния, а трета е Литва. Най-висока като цяло е смъртността от кардиологични заболявания в Централна и Източна Европа, вижда се от данните.

Смъртност Смъртност

Графика: Евростат

Същевременно в Дания, Франция, Нидерландия, Белгия, Испания и Ирландия водещите заболявания за смъртността са онкологичните. В България делът на починалите от рак е най-нисък в ЕС – 16%.

Кардиологичните и онкологичните заболявания заедно представляват повече от половината от причините за смъртните случаи в ЕС, като варират от 52% във Франция до 82% в България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 6 rate down comment 0
serafima
преди 4 години
България е в тройката с НАЙ-ВИСОКА смъртност в СВЕТА, не само в ЕС, където смъртността по обясними причини е по-ниска отколкото е в Африка например.Никой дотук не споменава вредата на лошата ни система на здравеопазване. Имаме добри лекари и сестри, но системата на организация на обслужването е ужасна. Много пари даваме, няма ефект.Обикновено при висока смъртност се споменават причините, които обсъждат другите преди мене тук. За високата смъртност от сърдечно съдови заболявания обаче се признава, че в системата на отчитане на причината за смърт най-често се отбелязва сърдечна недостатъчност или нещо подобно. Но това е в най-последния момент и не е истинската причина за смъртта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
korn
преди 4 години
Друг проблем е че българина яде много. Ако седнеш на маса със западноевропеец ще изядеш и изпиеш два пъти колкото него. В Южна Европа също хапват стабилно, но там се набляга на здравословни храни-риба, зеленчуци, треви. Но има развитие, много от младите хора обръщат внимание на храната, за разлика от старите расли по комунизма които нагъват манджи и цокат ракии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
sirFaith
преди 4 години
Редицата фактори .. пушим ,пием, стрес човека е под мен е прав .. кило зеленчуци е 2-3 лв но всеки ще си вземе сладкиши за тия пари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
Аз гледам, че редовно родители пазаруват от тия места за вечеря с лапетията, маса народ в големите градове го мързи да готви, преди ден видях как майка купува пържени картофи за 5лв 500гр с някакви мазни сосове, та едва ли е до парите. Народът няма никакво движение, а набляга основно на по-мазни меса, колбаси и тн. То и дюнерът изглежда полезен, но до месото и зеленчуците, после всичко останало е излишни въглехидрати и мазнини, които най-вероятно човекът няма да изразходва. Алкохолът също е голям фактор, много хора пият по всеки ден, това важи и за сокове и безалкохолни (изкл тия без захар), празни калории се поемат. Според мен е редно и да спрат с това 50 калории за 100гр, при опаковка 500гр. Ако ще го пишат, да напишат и за цялата опаковка колко калории са.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
Лъчо
преди 4 години
Така е, но не забравяй и храната. Кебапчета и кюфтета на всеки ъгъл, баници и дюнери на закуска задължително. Никаква култура на хранене. Това до някаква степен се дължи и на необразованост на родителите и съответно така учат и децата си. Не е нормално целодневно на дюнерите да има опашки само защото са евтини и "големи". И причината определено не е в скъпите "полезни" храни. Защото нито овесени те ядки, нито яйца, залвнчуци или ориз са чак толкова скъпи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
Petar2015
преди 4 години
Кардиологичните проблеми (със сръцето) изглежда са косвен индикатор за качеството на живот (колко често се ядосваме в ежедневието). Това обяснява първото място. Страните в които се живее спокойно остават назад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още