IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС не е близо до споразумение за възстановителен план

Холандският премиер Марк Рюте оцени шансовете на 50:50

23:15 | 17.07.20 г.
<p>
	<em>Снимка: EPA/БГНЕС</em></p>

Снимка: EPA/БГНЕС

Гледните точки на лидерите на Европейския съюз по големия план за стимулиране на икономиката останаха „диаметрално различни“, каза чешкият премиер Андрей Бабиш след продължилите няколко часа разговори за това как да се вдъхне живот на икономиките, опустошени от коронавирусната пандемия, предава Ройтерс.

Лидерите на 27-те страни членки не успяват да се договорят за бюджета на блока през 2021-2027 г. на стойност над 1 трлн. евро и свързания с него нов възстановителен фонд от 750 млрд. евро. Последният трябва да помогне за възстановяването на южните икономики, които бяха най-тежко засегнати от пандемия.

„Вариантите за размера на възстановителния фонд са диаметрално различни“, каза Бабиш пред репортери, след като лидерите си взеха почивка от продължаващите цял ден преговори. „Ще видим дали ще постигнем някакво споразумение днес, по-скоро смятам, че не“, допълни той.

„До момента нямам усещането, че се приближаваме до споразумение, по-скоро имам обратното усещане“, каза още Бабиш.

Въпреки проявите на добросърдечност в началото на първите им разговори лице в лице след пет месеца в Брюксел, 27-те страни членки останаха на различни позиции за цялостния размер на пакета, специалния възстановителен фонд и разделението му между безплатни грантове и кредити, които трябва да се връщат, отстъпките в бюджета за петте богати нетни платци, процедурите за достъп до помощи и върховенството на закона, свързано с тях.

Холандският премиер Марк Рюте поведе пестеливия лагер от северни, богати държави, сред които Дания, Австрия, Финландия и Швеция, който се противопоставя на Германия, Франция, изпитващите затруднения Италия и Испания, както и Полша и останалите източноевропейски страни.

„Ако те искат заеми и дори грантове, мисля, че е съвсем логично да мога да обясня на хората в Холандия…, че в замяна са осъществени такива и такива реформи“, заяви Рюте, определяйки скромно шансовете за сделка на 50:50.

Източник на испанското правителство съобщи, че Хага единствена иска фактическо вето върху национални планове за спечелване на средства от възстановителния фонд и че лагерът на пестеливите страни настоява за намаляване на бюджета до 1,05 трлн. евро спрямо обсъжданите до момента 1,074 трлн.

Германският канцлер Ангела Меркел, която празнува днес 66-ия си рожден ден в Брюксел, също беше предпазлива относно шансовете за споразумение, като изрази очаквания за „много, много трудни преговори“.

След първоначалния поздрав с лакът между 27-те, всички носещи маски, и подаръците за рождените дни на Меркел и португалския премиер Антониу Коща последваха напрегнати срещи вечерта с Рюте и унгарския премиер Виктор Орбан.

Светът гледа

Орбан, който е обвиняван от критиците си, че затяга примката около медиите, заплаши да наложи вето на целия план заради нов механизъм, който може да замрази финансиране за страни, които подкопават демократичните стандарти.
В момент, когато икономиките на ЕС регистрират рязък спад, а мерките за облекчение като краткосрочните програми за подпомагане на заетостта изтичат това лято, се очертават дълбоки икономически проблеми и недоволство през есента.

ЕС вече се бори с продължителната сага около излизането на Великобритания от блока и пострада от предишни кризи – от финансовата криза през 2008 г. до споровете заради мигрантите.

Нов икономически шок може да го изложи на по-евроскептични, националистически и протекционистични сили и да отслаби позициите му срещу Китай, САЩ или Русия.

„Залозите не може да са по-високи. Целият свят ни гледа“, каза в петък председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Въпреки споровете около лекарства, медицинско оборудване, затваряне на границите и пари ЕС вече успя да договори програма за половин трилион евро за смекчаване на първия удар от кризата.

Сега средиземноморските страни искат възстановително финансиране, за да предотвратят възможността икономиките да поемат още по-голямо дългово бреме.

„Голямата картина е, че сме изправени пред най-голямата икономическа депресия от Втората световна война насам. Нуждаем се от… амбициозно решение, защото нашите граждани очакват точно това от нас“, каза гръцкият премиер Кириакос Мицотакис.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още