Европейската комисия (ЕК) напомня на държавите членки на ЕС, че сезонните работници трябва подлежат на равно третиране в страната домакин с всички останали работници, трябва да разполагат с подходящи условия на живот и труд, да се ползват от съответните социални осигуровки.
Тези и други аспекти от прилагането на правилата за сезонните работници ЕК обобщава в специални насоки за гарантиране на закрилата на сезонните работници в ЕС в контекста на пандемията от коронавирус, съобщават от пресслужбата на Комисията.
Насоките са за националните органи, инспекциите по труда и социалните партньори, за да се гарантират правата, здравето и безопасността на сезонните работници, както и да се гарантира, че сезонните работници са запознати с правата си.
Трансграничните сезонни работници се ползват с широк набор от права, но поради временния характер на тяхната работа те могат по-лесно да станат жертва на несигурни условия на труд и живот. Пандемията от коронавирус даде повече видимост на тези условия, като в някои случаи доведе до тяхното влошаване. В някои случаи подобни проблеми могат да увеличат риска от клъстери на COVID-19, посочва ЕК в съобщението си.
„Нашите насоки са предупредителен сигнал към държавите членки и дружествата, за да се гарантира, че те изпълняват задълженията си за закрила на тези крайно необходими, но уязвими работници“, коментира Никола Шмит, еврокомисарят, който отговаря за работните места и социалните права.
В насоките националните органи и социалните партньори се призовават да подновят усилията си за изпълнение на ролята си да гарантират правилното прилагане и спазване на правилата. Те включват конкретни препоръки и предложения относно дейностите, които трябва да се предприемат на национално равнище или на равнището на ЕС.
Страните членки се призовават в документа да гарантират достойни условия на труд и живот на сезонните работници; да повишат осведомеността относно изискванията за безопасни и здравословни условия на труд, които засягат сезонните работници, като помагат на работодателите да прилагат съответните правни изисквания и да предоставят ясна информация на работниците на език, който разбират; да предоставят практически насоки на по-малките дружества; да засилят инспекциите на място.
Комисията планира да осъществи проучване, с което да събере данни относно сезонната работа в рамките на ЕС и да определи основните предизвикателства, включително във връзка с възлагането на договори за подизпълнение, както и високорисковите професии.
ЕК планира още кампания за повишаване на осведомеността, насочена към секторите, в които сезонната работа се използва в по-голяма степен, координирана от Европейския орган по труда, изслушване на европейските социални партньори относно сезонните работници, както и да направи сравнителен анализ в различни държави членки от мрежата от правни експерти в областта на свободното движение и координацията на социалната сигурност.