Влошаване на политическите отношения на Турция със Запада само заради превръщането на храма "Света София" в Истанбул в джамия не се очакват. В редица западни страни имаше реакция, включително и от папа Франциск. Но твърде лош сценарий би бил да се заговори за сблъсък между християнството и исляма. Външният натиск няма да доведе до отмяна на решението. Това прогнозира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мариян Карагьозов, кореспондент на БНР в Истанбул.
"Шансът за отмяна на решението е нулев. Президентът на Турция Ердоган и външният министър на страната показаха, че няма да дадат крачка назад. Това за тях е въпрос на национална гордост. Решението се възприема така и от мнозинството турци", коментира той.
Карагьозов е на мнение, че с този ход президентът Ердоган е влязъл в историята.
"Възниква въпросът дали ще има друг турски политик, който ще има смелостта на Мустафа Кемал Ататюрк, за да превърне отново действащия вече като джамия храм в музей", риторично попита журналистът.
Най-важният въпрос е дали функционирайки като джамия "Света София" ще бъде съхранявана по най-добрия начин, както това е възможно да се прави, когато тя е музей.
"В исляма е забранено да се изобразяват хора и животни. Поради това мозайките и иконите ще бъдат покрити, ако се следва ислямската религия. Все пак дори в Османската империя е имало мозайки, които не са били закрити", посочи Мариян Карагьозов.
Според него туристите ще имат по-ограничен достъп до храма, тъй като ще има отделени места за хората, изпълняващи молитви.
"За жените и мъжете ще бъдат наложени ограничения за облеклото. Жените вероятно ще трябва да покриват главите си", заяви журналистът, който уточни, че над 3 милиона туристи са посетили миналата година "Света София".
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на "Бизнес старт" вижте тук.