Предложението на Европейската комисия (ЕК) за дългосрочния бюджет на Европейския съюз (ЕС) и средствата за възстановяване рискува да остави огромен дефицит в плана за „зелени“ инвестиции, необходими за постигане на климатичните цели на Европа, съобщава Ройтерс, цитирайки представители на консултантската компания Climate & Company и мозъчен тръст Agora Energiewende.
След като пандемията от коронавирус потопи ЕС в дълбока рецесия, лидерите на 27-те държави членки ще се срещнат в Брюксел в петък (17 юли), за да се опитат да договорят бюджета на блока за 2021-27 г. и фонда за икономически стимули.
ЕК предложи пакет от 1,85 трлн. евро, който според изпълнителната власт на ЕС трябва да тласне европейските икономики към възстановяване, след като бяха засегнати от вируса. Това трябва да стане чрез стимулиране и инвестиране в „зелени“ индустрии и технологии, които помагат за намаляване на емисиите на парникови газове, отговорни до голяма степен за изменението на климата.
Но от целия пакет едва 80 млрд. евро са категорично заделени за защита на климата до 2027 г., сочи анализ на Climate & Company и Agora Energiewende.
Експертите заявиха, че приоритетите за инвестиции трябва да включват бързо разширяване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници, чисто производство на водород, обновяване на енергоспестяващите сгради и инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства.
„Има реално несъответствие между разказа, който чуваме на най-високото политическо ниво, и детайлите на предложенията“, заяви Матиас Бук, ръководител на европейската енергийна политика в Agora Energiewende.
От ЕК посочват, че не могат да коментират непубликувано проучване.
Според Брюксел 25% от бюджета на ЕС следва да подкрепя климатичните действия. Но от Agora Energiewende и Climate & Company изтъкват, че липсата на мерки за прилагане на плана създава "огромен политически риск" тези пари да бъдат изразходвани за инвестиции, които всъщност замърсяват и увеличават заплахата от климатичните промени.
Дори всички фондове на ЕС да се включат в приноса за защита на климата, това ще допринесе само за 675 млрд. евро до 2027 г.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел представи в петък (10 юли) ново предложение за бюджет, от който 30% ще бъдат заделени като разходи за климата.
Бук посочва, че предложението на Мишел е „напредък“, но все още липсват гаранции.
преди 4 години Милер, може само да ви носи вода, в малката си газова тръбичка. Милер сънува за милиарди, вие сте отворили цифки за трилиони. И несамо само това, но огъвате ръцете на правителствата и на хората с постоянните си безумни крясъци за идещия апокалипсис!https://phys.org/news/2020-07-croplands-absorb-billion-tonnes-co2.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години по-алчни от саша милер , дето обясняваще че газчицата e справедливо да се продава за илядо евра за илядо кубика ... ?! ... пък сега я дава за под 1000 ... или някое яядрено лоби , дето започват строителство на централа и нема некое да не е утроило капиталовите разходи ... ?! ... от тех по алчни викаш ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И да изостават, не е толкова голяма беда. Както казват, по-добре късно, отколкото никога. А рецесията - особено ако е продължителна - сама по себе си ще намали въглеродните емисии. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Пак няма да ви стигнат! Много сте алчни, дори доста повече от останалите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години и да няма достатъчно кинти , ще въведем повсеместни парникови данъци ... споко , ще има достатъчно ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Не им стигат 80 милиарда, още искат! Няма лошо, не е крив тоя дето руча баницата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар