Според нея германското председателството на Съвета на ЕС тръгва с едни от най-високите очаквания за следващите шест месеца.
"Традиционно като че ли малките държави подхождат с по-голяма амбиция към председателствата си, защото може би за тях това е важна форма на собствена изява за разлика от големите държави, които са активни и през останалите месеци, когато не председателстват”, коментира президентът на ПанЕвропа България.
Според Гергана Паси това председателство на Германия на Съвета на ЕС е по-различно, защото самата страна дава заявки за промяна на подхода на управление.
Тя прогнозира, че ако има държава, която да води Евросъюза напред, това е Германия.
Според Паси огромните очаквания и към Меркел, и към Германия крият подводни камъни, защото няма консенсус по темите, които ще се обсъждат през следващите шест месеца.
“Самото председателството хронологично може да се раздели на три времеви сегмента - първо е обсъждането на многогодишната финансова рамка. Втората фаза ще дойде през септември-октомври с темата за Brexit. Третата, най-трудната част е имиграционният пакет”, посочи президентът на ПанЕвропа България.
Какво наследство ще остави Меркел? Има ли Германия партньор в лицето на България?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.