Съкратеното време за търговия не е в интерес на инвеститорите и фондовия пазар, смятат от организацията на европейските фондови борси. Така те попариха надеждите на британски банки и инвестиционни фирми за намаляване на търговския ден с 90 мин.
От Федерацията на европейските фондови борси (FESE) заявиха, че по-краткото време ще е ход в погрешна посока, цитирани от Ройтерс. Сегашният европейски търговски ден продължава от 9 ч. до 17:30 ч. централноевропейско време – повече от този в Азия и САЩ. Това означава, че търговията с акции на Стария континент включва затварянето на борсите в Азия, както и започването на търговския ден на Wall Street, като намаляване на часовете би могло да постави Европа в неконкурентна позиция, посочват от FESE.
Лондонската фондова борса, която не е част от FESE, проведе публични консултации по-рано тази година, които установиха подкрепа за намаляването на търговския ден с 90 мин., за да се подобри психическото състояние на търгуващите, както и за да се привлекат повече жени трейдъри.
Но без хармонизирано прилагане в Европа, целта за по-краткото време за търговия ще бъде по-трудна за постигане, като се има предвид, че банките имат паневропейски търговски бюра, посочват от Лондонската фондова борса.
Лондон също така не би искал и да ограничава конкурентоспособността си спрямо други борси на континента, след като Великобритания напусна Европейския съюз.
Според FESE продължителността на търговския ден не се отразява отрицателно на работната култура, като по-скоро са необходими други мерки за облекчаване на работния процес като въвеждането на повече смени.
Въпреки това Британската инвестиционна асоциация и банковата лобистка група Асоциация на финансовите пазари в Европа повториха призивите си за намаляване на часовете за търговия във вторник.
Паневропейската борса Euronext наскоро приключи свои собствени публични консултации за продължителността на пазарния ден, като по-рано вече е изразявала скептицизъм относно „предложението на Лондон“.