Германското председателство на Европейския съюз (ЕС) отново си залага амбициозни цели, но този път те трябва да са по-обрани. Това мнение изрази политологът Георги Киряков в предаването "Клуб Investor" по Bloomberg TV Bulgaria.
Киряков подчерта, че при предишното председателство на Германия през 2007 г. приемането на европейската конституция е било основен приоритет. "Тогава те решават, че реалистичен срок това да се случи е 2009 г., а вече сме 2020 г. и такава няма", допълни той.
"Европейското лидерство на Германия отдавна е оспорено. Сега едната цел е да има по-силна геополитически Европа. Справедлива и устойчива Европа е другата цел. Германия обаче ясно подсказва, че няма да приеме концепция, свързана с равнопоставеност по отношение на стимулите за засегнатите от коронавируса и финансовите сътресения европейски държави".
Киряков изтъкна, че говорейки за устойчива Европа, трябва да споменем финансовата и мигрантската криза, които още не са решени.
Той отбеляза и оспорваното лидерство на Германия от страна на Франция, временните съюзи относно бъдещето на ЕС и протипоставянето на фискално пестеливите държави спрямо останалите.
"Загуба на националния суверенитет заради федерализация на ЕС означава да се дадат правомощия на една две-държави да задават дневния ред".
Киряков коментира и неприятната според него игра, която играе Сърбия относно бъдещето на ЕС – според него тя иска "най-доброто от двата свята", от Русия, САЩ и от Европа. "Така евроинтеграцията на Западните Балкани ще се затрудни, освен това регионът се ползва като разменна монета за по-глобални отношения", обясни политологът.
Политологът е на мнение, че България трябва да бъде основен стълб в отношенията на ЕС със Западните на Балкани.
Още от коментара вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 4 години Първо да ни приемат в ЕРМ-2 и после всичко останало!... отговор Сигнализирай за неуместен коментар