Като член на ЕС Финландия е длъжна да спазва общото законодателство по отношение на екологичните стандарти, правилата на пазара на труда и политиката на конкуренция, но също така има политическото и финансово влияние за осъществяване на по-устойчиви промишлени процеси.
Според проучването на геолозите, една мина използва „уникален и енергийно ефективен начин за извличане на метали с около 40% по-малко емисии на парникови газове и 20% по-малко потребление на енергия от средните нива за производство на никел“.
Финландия е и в състояние да увеличи капацитета си за чиста енергия и нейното правителство обеща да постигне въглероден неутралитет до 2035 г. Съседните Швеция и Норвегия също са напът да премахнат изкопаемите горива от енергийния си микс в рамките на няколко десетилетия.
Въздействието върху околната среда на батериите за електрически автомобили е дискусионна материя, тъй като оценките на целия жизнен цикъл на екологичният отпечатък на автомобила трябва да отчитат как е произведена батерията.
Финландия се радва на слива позиция в Европа като единствената страна, която в момента добива кобалт, който все още е ключов компонент при производството на батерии въпреки усилията на General Motors и Tesla да намалят неговото количество, като го заменят с алуминий или повече никел.
Финландия обаче не е единствената европейска държава, която има находища на кобалт. Според проучване такива находища са налични в Испания и Швеция, докато има непотвърдени количества и в Кипър, Словакия, Австрия, Чехия, Германия, Италия и Полша.
Проучването също така локализира и ресурси в страните кандидатки за членове на ЕС и техните съседи Албания, Гренландия, Северна Македония, Норвегия, Сърбия и Турция.
Въпреки наличните и потенциални ресурси и плановете за развитие на индустрията е възможно Европа все пак да остане зависима при вноса на редки метали в обозримо бъдеще.
За да гарантират устойчивостта на суровините, които са необходими в производството на батерии, Техническият изследователски център на Финландия (VTT) и Геоложката служба на Финландия работят заедно по съвместен проект на стойност 5,8 млрд. евро, наречен BATTRACE.
Идеята е да се разработи жизнеспособна и устойчива методология за локализиране на ресурсите и материалите по цялата верига от мината до крайния продукт, така че компаниите да гарантират, че това, което влагат в батериите си, е съобразено със стандартите на ЕС.
преди 4 години ...може лесно да отвори сайт за минна индустрия и да си открие инфото дето ще ни затрупаш с него ... :)))---Можеш ТИ, ама той чете от старите дебели *** книги ... които никога не са минали на цифров носител ! То и за това има неща които само той ги "знае", другите дето са знаели вече са починали миналия век! ! :D:D ... едни 30 години е назад момчето, ше го извиниш! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години импе , четене на текст с разбиране ... изваждам основните положения от текстът ..."Европейския съюз (ЕС) да обособи специална индустриална политика известен като Алианс за съхранение на енергия - и да измени съществуващото законодателство, за да улесни навлизането на компаниите на пазара""проекти от общ европейски интерес (IPCEI), отключват милиарди евро за трансгранични проекти, насочени към изграждане на производствени центрове, съоръжения за рециклиране на използвани батерии и др." ... това само да го дообясня ... САМО НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЕС ... :)))"Страните извън ЕС, които разполагат с големи находища, често не се придържат към абсолютното спазване на правата на човека и стандартите за устойчивост, което подкопава целта на Европа"всеки човек импе , може лесно да отвори сайт за минна индустрия и да си открие инфото дето ще ни затрупаш с него ... :))) ... доказани залежи , годишни добиви , концесионери и пр. ... туканка идеята е следната , ако си чел внимателно , добиването и производството на важните индустриални материали и необходимите технологии да бъде средоточено максимално в ЕС и зоната на влияние на съюза и ще бъде покрита всяка една възможност за това ... и второ да изпълняват стандартите по устойчивост ... и трето скоро ще има , да са въглеродно неутрално добивани ... :))) ... много лесно рипаш , знаем че си консервативен инвеститор в суровинният сектор и сме ти благодарни за което ... но това което ти си мишлиш че е редно , не винаги съвпада с концепциите в ЕС . ако смяташ че нещо е неправилно , спокойно можеш да пише и да изложиш мнението пред ЕК , предполагам ще му обърнат внимание ... :))) ... може пък да размислят , кой знае ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години идиотче, от теб няма какво да науча! точно в кръчмата е пълно с мислители от твоя тип! ... ти си вложител отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Абе, cмeшници, не че карайте да ви кача тука толкова данни: кой стратегически метал - в кои 10 водещи дестинации по света се произвежда, че да четете до утре сутрин !!! Камо ли пък тпакът кухаов да ми дава акъл - няма такава пародия просто. Слaбоумно *** - за разлика от тебе, аз съм инвестирал парите си не в кварталната кръчма - а най-вече именно в суровинни компании - и работата ми е да ЗНАМ - както твоята "работа4 е да пишеш глyпости, за да изкараш по 2-3 долара на ден, за да си купиш пукница !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години че ти освен да се кланяш на пу, и китеника друго нищо не знаеш? ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години то колко много други още неща не знаеш ... :))) ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Финландия била някакъв фактор в добивът на никелчец, мед, кобалтчец, литийчец? И как не знам за това? Има там рафинерия за кобалтчец, ама суровината я внасят от лоши недемократически държави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар