Създаването на нови работни места в Турция е по-голям приоритет в момента от фискалната дисциплина. Това заяви финансовият министър в Анкара Берат Албайрак, подчертавайки усилията за възстановяване на икономиката в южната ни съседка за сметка на държавните средства.
Приоритет на правителството е да се погрижи за заетостта и да защити сектори, които са били засегнати от пандемията, каза Албайрак по време на пресконференция в петък, цитиран от Bloomberg. По думите му министерството на труда в страната работи по спасителен пакет в помощ на заетостта.
Общият обем на фискалната подкрепа за ограничаване на икономическите последствия от коронавируса е достигнал 5% от брутния вътрешен продукт, което е малко над 750 млрд. долара, към първото тримесечие, заяви още той.
Относително ниският държавен дълг дава на властите известно пространство за действие. Към края на 2019 г.дългът е 33,1% от брутния вътрешен продукт. Според изчисления на BNP Paribas съотношението дълг/БВР на развиващите се пазари ще нарасне с около 8 пр. п. до средно 50% през 2020 г.
Правителството обаче все пак се сблъсква с проблеми. Миналата година Турция беше с най-големия бюджетен дефицит от десетилетие. Недостигът нараства с налагането на ограничителните мерки за борба с коронавируса и увеличаването на разходите и някои данъчни облекчения.
Притеснението от възможните последствия турският президент Реджеп Ердоган отмени в петък решението за налагане на блокада в основни градове на страната, за да бъдат избегнати „някои социални и икономически последствия“.
Неговото решение, обявено в Twitter, става факт само 12 часа, след като от вътрешното министерство в страната обявиха вечерен час през този уикенд в 15 града, включително Истанбул, Анкара и Измир. Причината – обратна връзка от страна на гражданите. „Стана ясно, че решението (за вечерния час – бел. ред.) ще доведе до някои социални и икономически последствия“, посочи президентът.
Турция отвори ресторантите и плажовете и прекрати забраната за пътувания по-рано тази седмица в опит да поднови част от нормалното ежедневие на своите 83 млн. граждани. Преди това решението за налагането на вечерен час бе изненада за мнозина.
В Турция обаче се наблюдава нов пик на заболелите в четвъртък, когато за денонощие потвърдените случаи са 1000 в сравнение с по около 700 през предходните дни. Общият брой на потвърдени заболели е 167 401 души, а починалите до момента в страната са 4630 души, показват данни на университета „Джонс Хопкинс“.