Европейските страни никога не биха призовали армията си да смаже вътрешни протести и избягват полицейската жестокост и расизма в САЩ, заяви заместник-председателят на Европейската комисия и отговарящ за насърчаването на европейския начин на живот Маргаритис Схинас, цитиран от Financial Times. Това е знак за разширяването на разделението между ЕС и американския президент Доналд Тръмп.
Според Схинас събития като убийството на афро-американеца Джордж Флойд в Минеаполис и вълната от демонстрации срещу него „не е вероятно да се случат в Европа в такъв мащаб“.
„Не мисля, че имаме проблеми в Европа, свързани пряко с полицейска жестокост или расови проблеми, проникващи в нашите системи. Но все пак имаме проблем с неравенствата и разпределението на доходите“, отбеляза Схинас.
Изказването му отразява напрежението между Европа и администрацията на Тръмп. То също така може да предизвика дебат за собствената история на Европа с расизма и човешките права. Убийството на Флойд и последвалите събития предизвикаха демонстрации и в европейските държави, като някои протестиращи насочиха вниманието към предполагаемо полицейско насилие в собствените им страни.
Схинас заяви, че европейците, макар и не самодоволни, са „световни шампиони“ по човешки права и се грижат за малцинствените групи.
Запитан дали е съгласен с призивите на Тръмп за изпращане на армията за овладяване на протестите, той отговори, че не е „задълбочен наблюдател или експерт по американска политика или институции“. Но допълни, че призиви за изкарване на армията при подобни обстоятелства „не са европейският начин на живот“.
„Мога да кажа само, че в Европа поддържаме армиите си само за чуждестранни врагове“, изтъкна Схинас.
Изказването му е в унисон с изразената тревога от събитията в САЩ на други европейски лидери. Еврокомисарят по външната политика Жозеп Борел заяви, че блокът е „шокиран и ужасен“ от „злоупотребата с власт“, разкрита при убийството на Флойд, при която жертвата е била притисната към земята от полицаи близо девет минути.
Но реториката на Европа предизвика и предупреждения за арогантност от някои кръгове предвид шумноотразени от медиите смъртни случаи с участието на полицията на Стария континент и по-широките притеснения за залитане към авторитарно управление в страни като Унгария.
Във Франция някои демонстранти, които протестираха с хиляди във вторник срещу смъртта на Флойд, я сравниха със случая на Адама Траоре, който почина в арест в Париж през 2016 г. Вътрешно полицейско разследване миналата седмица оневини замесените полицаи.
Европейските страни също са изправени пред многобройни обвинения в насилие по границите им срещу мигранти, опитващи да влязат в блока. Задълбочено медийно разследване миналия месец постави въпроса за това дали гръцките сили за сигурност са застреляли пакистанеца Мухамад Гулзар на границата с Турция през март. Атина отхвърли твърденията като „фалшива новина“.
Схинас, който е еврокомисар от Гърция и бивш член на Европейския парламент, заяви, че се пораждат „легитимни притеснения“ за смъртта на Гулзар, включително от група от сто евродепутати, които писаха до Комисията по въпроса. Той обаче подчерта и отричането от страна на гръцкото правителство, като добави: „Надявам се, че всички тези обстоятелства ще бъдат разяснени“.
Схинас опитва да успокои и противоречие със собствената му работа, която Комисията първоначално обяви като заместник-председател за „защитата на нашия европейски начин на живот“. Критиците заявиха, че това е в унисон с антимигрантската реторика на крайната десница. Задълженията му впоследствие бяха преименувани на „Насърчаване на нашия европейски начин на живот", портфейл, чиито отговорности включват миграцията, вътрешната сигурност, образованието, религията, културата и спорта.
Схинас заяви, че се надява извънредното положение заради коронавируса да открие пътя за ЕС да сложи край на годините на разделение и „управление на кризи“ в миграционната политика с нова сделка, основана отчасти на укрепване на граничните сили на блока и ускоряване на връщането на кандидати за убежище, които не са успели да го получат.
Той заяви, че предложенията на Комисията може да бъдат направени още този месец в опит за извличане на полза от новия дух на сътрудничество, породен от здравната криза.
„Много сме близо до създаването на нещо, което работи за всички“, заяви Схинас.
Предложенията все още се натъкват на значителни потенциални препятствия като съпротива от средиземноморски страни, които не са доволни от нежеланието на някои други страни, включително от Централна и Източна Европа, да приемат търсещи убежище по време на и след мигрантската криза през 2015-2016 г.
Оттогава ЕС засили външната си граница, което беше осъдено от правозащитници, според които той разчита на сили, обвинявани с основание в злоупотреби като либийската брегова охрана, за задържане на мигрантите извън „Крепостта Европа“.
Схинас отхвърли определението „Крепост Европа“, заявявайки, че подходът на ЕС към миграцията е „отговорен“.
преди 4 години Сигурни сме в това !!! Вие ще оставите мигрите да нахлуват безнаказано в Европа и да безничстват - да убиват, да насилват, пръста си няма да мръднете да защитите европейските хора, та сакън да не ви обвинят в "расизъм" !!!Боже, спаси Европа, защото тя и сама не иска да се спаси !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар