Европа вече е отворена за бизнес след блокадата. Зелени издънки се показват от икономическите развалини и показват активност и увереност.
Проучването на настроенията на бизнеса и хората, осъществено от Европейската комисия, за май показва обаче, че нагласите остават мрачни, пише Bloomberg. Това предполага, че възстановяването ще е бавно.
Хората най-накрая могат да напуснат домовете си за нещо повече от пазаруване на хранителни стоки, но мнозина не смятат, че е време за големи покупки да други стоки. Данните за спестяванията показват, че има ограничено търсене, защото в момента големите разходи не са приоритет.
Това създава безпокойство сред икономистите, че блокирането може да причини шок на потреблението, а той може да нанесе дългосрочни икономически щети.
Не е изненадващо, че хората не пазаруват на фона на ръста на безработицата и заявленията на множество компании, че засега няма да наемат хора. Голяма част от бизнеса отваря частично заради правилата за социално дистанциране, а някои фирми изобщо не отвориха. Така картината на пазара на труда изглежда мрачна.
Строителството и производството са особено засегнати. Затворените фабрики се опитват да се върнат към нормалното, но нямат достатъчно поръчки, което допълнително може да окаже натиск върху заетостта и потреблението.
Продажбите в чужбина вече не са кой знае каква опция, тъй като заради затворените или частично затворените граници и постоянните опасения за втора вълна на вируса засилва песимизма сред мениджърите в индустрията.
При потиснато търсене компаниите не са оптимистични за цените. Очакванията за продажните цени остават занижени в различните сектори и икономики. Това неминуемо ще удари печалбите на бизнеса, а оттам представлява още една заплаха пред работните места.
Правителствата се опитват да разсеят някои от тези страхове и подкрепят икономиките си с мащабни програми. Европейският съюз представи тази седмица безпрецедентно предложение за стимулиране на икономиката за 750 млрд. евро. Ще последват още стимули в много страни, тъй като правителствата се опитват да съживят икономиките след карантината в последните два-три месеца.
преди 4 години Психологическия профил на такива, като тоя кавръков, е ясен - нищопостигнали и неможещи индивиди, знаейки, че и нищо няма да постигнат в бъдеще, изпитват огромна радост, когато можещите и успяващите страдат.Дребни душици, сър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Бизнесът и по-голяма част от хората бързо се приспособяват. Може вече да не харчат както преди, но и от глад няма да тръгнат да умират само за да ти направят кефа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години * "бyлгaр, бyлгaр" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мда, капацитета на доста хора стига до там, че да обяснят случващото се с "да измислят някоя друга простотия"...По-жалкото е, че подобни индивиди получават трибуна, където да извикат "***, ***" преди да се пльоснат в басейна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Кой луд ще се втурне да харчи и да щрака с пръсти както преди пандемията...?Е,има и такива,но са малък процент.Масово хората се притесняват за доходите си,бизнеса си,доверието е разрушено,шамара беше не шамар,ами удар в тила,мощен и безпощаден.Кой ще гарантира на потребителите,*** след месец,два,три,няма да строят света в една редица отново....или няма да измислят друга простотия...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар