През 2019 г. 2,3% от служителите и работниците в Европейския съюз (ЕС) на възраст 20-64 години са имали несигурна работа, което означава, че техният трудов договор не е надвишавал три месеца, показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Делът на несигурната заетост като процент от общата заетост остава относително стабилен през последното десетилетие, като варира от 2,3% през 2009 г. до 2,5% през периода 2015-2017 г. Тази картина обаче може да се промени през следващите години, тъй като икономиката на ЕС се възстановява от въздействието на коронавирусната пандемия и ограничителните мерки, въведени в страните по света.
Пандемията принуди много фирми да съкратят работното време на служителите, временно да преустановят дейността си или да затворят бизнеса си за постоянно.
Служителите в сектора на селското и горското стопанство и риболова имат най-висок дял от нестабилните трудови договори - 7,5% през 2019 г. Следва секторът на търговията на едро и дребно, транспортът, настаняването и хранителните услуги (2,8%) и секторът на останалите услуги и дейностите на домакинствата като работодатели (2,4%).
Сезонност в несигурната заетост
Между 2014 и 2019 г. повечето икономически дейности показват сезонни колебания, но с различна величина. Като цяло през третото тримесечие има най-много служители с несигурни работни места.
Най-резки колебания в броя на заетите според сезона има в сектора търговия на дребно и едро, транспорт, настаняване и хранителни услуги. Средното увеличение от второто до третото тримесечие достига 30%.
Несигурна
Графика: Евростат
Делът на несигурната заетост е най-висок в Хърватия, а най-нисък в Чехия и Румъния.
Сред държавите членки на ЕС Хърватия има един от най-високите дялове на несигурната заетост от 2012 г. насам. Все пак, от пика през 2016 г. (8%) този дял постепенно намалява, достигайки 5,8% през 2019 г.
Други държави от ЕС, отчитащи висок дял на несигурната заетост през 2019 г., са Франция (5%), Испания (3,8%), Белгия (3,6%) и Италия (3,4%).
Несигурна
Графика: Евростат